Laboratoře Agel, Spadia Lab, Aeskulab, CGB laboratoř a Zdravotní ústav. 

V těchto ostravských laboratořích – a také ve Slezské nemocnici v Opavě – mohou v našem kraji testovat vzorky, které tam doputují z celkem devíti odběrných míst z našeho regionu. 

Stále aktuální dění okolo koronaviru v Česku online sledujte ZDE.

"Dobrá zpráva je, že v pondělí by měla začít fungovat další laboratoř s kapacitou až 900 vzorků/den, zahajujeme po Jihomoravském kraji projekt chytré karantény a budeme testovat i nově vyvinutou metodu odběru vzorků. Držme si palce, respektujme práci všech lidi, kteří se o nás starají a hlavně, buďme trpěliví," uvedl v sobotu na svém facebookovém profilu hejtman kraje Ivo Vondrák. 

Vyjádření hejtmana kraje na sociálních sítích v sobotu 4. dubna.Zdroj: facebook.com/Ivo Vondrák

Vyjádření hejtmana kraje Ivo Vondráka na sociálních sítích v sobotu 4. dubna. Foto: Facebook.com/Ivo Vondrák

„Doprava nyní funguje tak, že se vzorky sváží do laboratoří několikrát denně. Samotné vyšetření trvá asi šest hodin, problém je však kapacita laboratoří, která je v současnosti překračována, proto může vyšetření trvat déle,“ řekl pak Deníku k dosavadní praxi mluvčí Krajské hygienické stanice Moravskoslezského kraje v Ostravě Radim Mudra.

V uplynulých dnech obdrželi nový velkokapacitní přístroj v laboratořích AgelLab, který umožňuje zvýšit kapacitu až na 900 vzorků denně. 

„Celkovou vyšetřovací kapacitu zdejší laboratoře zvýšil až čtyřikrát. Dosud jsme zde analyzovali denně 250 až 300 vzorků,“ uvedla mluvčí skupiny Agel Radka Miloševská. Agel držel už dříve jeden primát – jako první soukromá laboratoř v republice tam otestovali tisící vzorek.

ZTROJNÁSOBILI KAPACITY

Laboratoře jsou plně vytížené testováním vzorků pro nemocnice a jiná zdravotnická zařízení, proto je neprovádějí pro samoplátce. To je případ také ostravské laboratoře Spadia Lab.

„V prvních dnech jsme zpracovávali vzhledem k omezené kapacitě dodaných kitů zhruba 30 až 35 vzorků denně. Postupně jsme byli schopni toto číslo navyšovat, protože nespoléháme na jednoho dodavatele, ale mám jich několik. Už v druhé polovině minulého týdne jsme zpracovali průměrně kolem 100 vzorků denně,“ uvedla mluvčí Spadia Lab Simona Součková. 

A nezastaví se ani laboranti ve Zdravotním ústavě se sídlem v Ostravě, který se po vypuknutí pandemie u nás stal druhým ústavem s povolením testovat Covid-19.

Fotogalerie k tématu

„Po navýšení kapacity jsme schopni vyšetřit až 450 vzorků denně. Momentálně to u nás vypadá jako a překladišti odběrových souprav. Průtočnost laboratoře je však velmi závislá i na dodávkách spotřebního materiálu a chemikálií, které je stále obtížnější na trhu zajistit,“ uvedla lékařka Hana Zelená z Centra klinických laboratoří Zdravotního ústavu Ostrava.

Podívejte se, jak se testuje koronavirus

„Pro zajímavost, nejvíce vzorků za celou dobu testování jsme zpracovali v pátek 27. března, bylo jich 609,“ uvedl její kolega Jakub Mrázek.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník