Díky bateriovým článkům HE3DA mohou firmy i domácnosti ukládat vyrobenou energii do baterií a využívat ji, když je potřeba. Navíc jsou nehořlavé a recyklovatelné. „Bez efektivního ukládání energie nelze zcela využít obnovitelné zdroje energie,“ vysvětluje Václav Binar, předseda představenstva společnosti HE3DA. 

Společnost Magna Energy Storage (MES) otevřela v průmyslové zóně po bývalém černouhelném Dole František továrnu na výrobu vysokoenergetických akumulátorů HE3DA, 17. září 2020 v Horní Suché.
PODÍVEJTE SE: V Horní Suché otevřeli zbrusu novou továrnu na baterie HE3DA

První výrobky nulté série jsou určeny pro energetiku, ale i domácnosti, které se tak stávají zcela nezávislé na přenosové síti. Energii si pomocí fotovoltaiky vyrobí, uloží do baterií a využívají, kdy ji potřebují.

Konkrétně o domácí úložiště je prý tak velký zájem, že se firma rozhodla vyrobit 1000 kusů v nulté sérii, dodá je fanouškům, investorům a nejlepším zákazníkům po celém světě a ti je budou testovat. „Na základě toho by se pak postavila další fabrika, která by velkém vyráběla jen ty celky pro domácnost,“ řekl Deníku hlavní akcionář projektu HE3DA Radomír Prus.

Sázka na region

Zónu František prý vybrali ke stavbě továrny proto, že sázejí na přednosti průmyslového regionu. „Je tu dostatek pracovní síly, dá se tu rozvíjet a mít kapacity do budoucna a tento region to potřebuje. Přinesli sem high tech průmysl 4.0. Touto fabrikou ale nekončí, máme další plány a podporu Evropské unie,“ tvrdí architekt tohoto projektu Prus. 

V pátek 18. září se v ranních hodinách uskutečnila více než dvouhodinová kontrola nájemních bytů na ulicích Olešní, Zemanská a Boční ve Slezské Ostravě.
Kontrola bytů v Ostravě. Přepadovka, probuzení, šok, líčí vystrašená nájemnice

Prozradil také, že firma má v okolí v zásobě dalších 300 tisíc metrů čtverečných plochy na rozvoj. „V budoucnu chceme postavit další továrny nejen na baterie, ale i na elektrosoučástky, které baterky potřebují, a boxy, do nichž se ukládají. Vyvíjíme také vlastní elektromotory a plánujeme postavit motorárnu,“ dodal Prus.

Momentálně v továrně pracuje asi 250 lidí, výroba je robotizovaná. Do budoucna by tam mohlo najít práci až 1200 lidí. Náklady na výstavbu haly jsou podle Radomíra Pruse jeden a půl miliardy korun.

Autonabíječky i kontejnerová úložiště pro domácnosti

Své výrobky představila zástupci firmy na prostranství před halou. K vidění byly nabíječky jak na střídavý, tak stejnosměrný proud, mobilní elektrocentrály pro firmy i domácnosti, a také běžně používané přístroje, které však fungují na baterie. Firma M.E.S. například staví ve spolupráci s šestinásobným vítězem rallye Dakar kamion poháněný bateriemi HE3DA, které bude při závodě testovat, s německými partnery dokončují elektroloď i letadlo. 

Sedm jednotek hasičů zasahovalo v pátek 18. září odpoledne až do večera v Jablunkově (okres Frýdek-Místek) u požáru acetylénu, který unikal z tlakové lahve svařovací soupravy při opravě mostu, který je součástí silničního obchvatu Jablunkova. 
VIDEO: Hlavní tah na Slovensko hodiny stál. U Jablunkova hrozil výbuch mostu

Jan Lipner, starosta Horní Suché, které průmyslová zóna patří, si otvírací den a prohlídku užíval. „Pocity jsou skvělé. Toto je přesně to, co je jsme v této zóně chtěli, tzn. tuzemské menší až střední firmy z regionu, které dělají výrobky s velkou přidanou hodnotou. Takže naše vize, se kterou jsme před 15 lety začínali, je naplněna. Dnes zóně působí 35 firem, tato je největší,“ řekl Lipner.