Ubytovně Předvoj poblíž centra města hrozí, že ji stavební úřad uzavře. Vlastník objektu, kterým je realitní skupina RPG Real Estate (RPG RE), podle tvrzení města neprokázal, že stavbu lze užívat k bydlení.

„Nepředložil stavební povolení, kolaudační rozhodnutí ani projektovou dokumentaci potvrzenou stavebním úřadem," řekla mluvčí magistrátu Šárka Swiderová.

Pokud tyto dokumenty vlastník dodatečně nepředloží, musí stavební úřad zahájit správní řízení o odstranění stavby, což může v konečné fázi vést i k zavření ubytovny.

„Upřímně řečeno, kdybychom ty problémové ubytovny mohli zavřít, uděláme to hned," uvedl primátor Tomáš Hanzel.

O případném uzavření ubytovny by rozhodoval stavební úřad.

Ubytovna Předvoj v Karviné.

Mluvčí RPG RE Petr Handl agentuře ČTK řekl, že se k informacím od vedení města zatím nemůže vyjádřit.

„Podle informací, které máme k dispozici, bude stavební úřad teprve příští týden zasílat oficiální stanovisko k výsledkům kontrol. Poté, co se s výsledky seznámíme, budeme moci reagovat na případné podněty," uvedl Handl.

Dodal, že veškeré kontroly, které byly doposud ze strany hygieny, hasičů i stavebního úřadu na jejich ubytovnách, dopadly vždy bez problémů.

Podle Petra Handla by ubytovna Průkopník, kterou město označilo za jednu z problémových, už neměla sloužit k ubytování. V budoucnu bude využita jako administrativní základna pro chystanou rozvojovou zónu Barbora.

Karviná s kontrolami 15 ubytoven a ubytovacích zařízení začala koncem září a v tomto týdnu je dokončuje. Úředníci se zaměřili na stavební stav objektů, dokumentaci, kapacity či kolaudační rozhodnutí. Hygiena zase na podmínky k bydlení a hasiči například na únikové cesty či protipožární ochranu.

Podle mluvčí Šárky Swiderové úřad další konkrétní detaily výsledků kontrol sdělovat nemůže.

V některých ubytovnách ale kontroloři odhalili například špatné hygienické zázemí či nedostačující podmínky k bydlení.

Podle Swiderové vlastníci kontrolovaných objektů výstupy z kontrol znají.

„Ze všech kontrol ubytoven se pořizovaly důkladné zápisy a protokoly. Navíc jsou podepsané účastníky včetně majitelů nebo jejich zástupců a všechna zjištění tam jsou. Není tedy možné, aby tvrdili, že o žádných závadách nevědí," říká Swiderová.

A na co například kontroloři přišli? Udivilo je třeba, že v některých pokojích bydlelo až sedm lidí, přitom tam byly třeba jen dvě postele.

„Provozovatelé však tvrdili, že ty postele tam jenom v době kontroly nebyly, takže máme podezření, že pokoje bývají přeplněné. Důvod je zřejmý: na každou osobu závislou na dávkách bere ubytovatel státní příspěvek, na rodinu to může být skoro 15 tisíc korun," podotkl Hanzel.

Dodal, že největší problémy kontroly odhalily právě v ubytovnách pro sociálně slabé, zatímco koleje, azylové domy či ubytovny pro dělníky byly víceméně v pořádku. Ubytovatelé mohou za nedostatky zjištěné při kontrolách dostat pokutu až milion korun.

„Kontroly a sankce z naší strany ale nestačí, změnit se musejí zákony o sociálních podporách. My už jsme začali nějaký návrh připravovat a po volbách hodláme přes naše poslance tlačit na rychlou změnu legislativy. Stále více se slušní lidé v potížích pomoci nedovolají a přitom všichni platíme na celoživotní ´nemakačenky´, kteří k tomu vychovávají další generace, a státní sociální politika živí ubytovací byznys," zlobil se Hanzel.