Operační plán na proktologii ve Vítkovické nemocnici zahrnoval v rámci Naldiniho workshopu dva zákroky k odstranění kýly konečníku (rektokély) a dvou komplikovaných konečníkových píštělí.

Specialista z Azienda Ospedaliero Universitaria Pisana též pomohl paní s rektovaginální píštělí a Lucia Havrlentová z pozice vedoucí lékařky tohoto oddělení to označila za unikátní.

Ilustrační foto
Nedovolte nachlazení, aby se rozvinulo v zápal plic

„Naši pacienti dostali jedinečnou příležitost být operováni jedním z nejzkušenějších chirurgů na danou problematiku na světě. Takové zákroky provádíme i v naší nemocnici, ale letité zkušenosti v rámci specializace doktora Naldiniho, jež předvedl v praxi na operačním sále, z něj dělají světovou proktologickou kapacitu, na kterou se v Itálii obracejí lidí z celé Evropy,“ uvedla Havrlentová.

Naldiniho pozvala právě Vítkovická nemocnice, aby vedl odborný seminář pro kolegy z Ostravy, Nového Jičína, Děčína, Pardubic a Hořovic. Ujít si to nenechal ani Július Örhalmi, šéf koloproktologů v České chirurgické společnosti.

S péčí, kterou lidé dostanou v nemocnicích ve svém okolí v Česku, jsou celkem spokojení.
Po celém Česku mizí ordinace praktiků. Nejrychleji na jižní a severní Moravě

„Workshop jen upevnil dobré jméno tohoto oboru v našem zařízení,“ prohlásil Stanislav Jackanin coby ředitel nemocnice a zdejší garant pro koloproktologii.

Vítkovičtí odborníci na „choulostivé“ zákroky díky Naldiniho školení získali podle svých slov vyšší technickou zdatnost. Ne že by ji už neměli tato nemocnice totiž provádí na půldruhého sta operací tlustého střeva a tři stovky dalších proktologických výkonů ročně.

„Některé třeba THD metodu operace hemoroidů jsme zavedli první v republice,“ dodala její mluvčí Radka Miloševská.