Ten začne v pátek 1. března 2019 v 16 hodin a nepřetržitého 24hodinového cvičení se již tradičně zúčastní pacienti a jejich blízcí, lékaři, zdravotní sestry, fyzioterapeuti a další zájemci po celé České republice. Na Ostravsku budou lidé cvičit v tělocvičně v Sanatoriích Klimkovice, a to od 16 do 20 hodin.

Akci pořádá Nadační fond Impuls společně s Unií ROSKA Frýdek-Místek.Vstupné na akci je dobrovolné, výtěžek poputuje na sportovní aktivity a nákup speciálních rehabilitačních pomůcek pro nemocné, na které zdravotní pojišťovny nepřispívají. Loni se akce zúčastnila téměř stovka lidí. Letos se do maratonu zapojí lidé z 21 českých měst, a osm týmů ze zahraničí.

„Maraton s roztroušenou sklerózou je vlastně taková skládačka složená ze vzájemně propojených sportovišť po celé republice i v zahraničí, města spolu komunikují pomocí telemostů, a vzájemně se tak ve cvičení povzbuzují,“ vysvětluje za organizátory Kateřina Bémová z Nadačního fondu Impuls.

Muzikálový zpěvák, hudebník a textař Roman Tomeš.
Ostravský muzikálový Jidáš se představí ve Fabric Clubu „nahý“

Sportovně-dobročinná akce se koná už poosmé

„Cvičit budeme formou kruhového tréninku, účastníci se naučí harmonizační sestavu pět Tibeťanů a speciální čínské cvičení osm kusů brokátů, vyzkouší si různé posilovací stroje a elastická lana, chybět nebude ani cvičení přizpůsobené pro osoby s větším omezením pohybu,“ doplnila Helena Nováková, předsedkyně Unie ROSKA Frýdek-Místek.

Více informací o maratonu MaRS je k dispozici na www.maratonmars.cz.

Knižní festival Ostrava

- Počty pacientů s roztroušenou sklerózou v České republice zaznamenává Registr pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS). V Moravskoslezském kraji jich eviduje 1149.

- Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu, méně často (asi u 10 % pacientů) je průběh s neustálou pozvolnou progresí.

Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je náročná. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Informace o roztroušené skleróze lze nalézt na portále www.rskompas.cz.

Z natáčení filmu Dukla 61
Filmové kauzy z Moravskoslezského kraje Dukla 61 a Metanol aspirují na České lvy