„Dobrá psychika je v jejich léčbě stěžejní,“ upozornila Kateřina Bémová, ředitelka Nadačního fondu Impuls, který zmíněnou akci pořádá. V Klimkovicích letos slunečnice sázeli pacienti, jejich blízcí, starosta města Zdeněk Husťák, prokurista Sanatorií Klimkovice Jozef Dejčík i lékaři.

Obtížné shánění slunečnic

Bohulibou akci v Klimkovicích ale málem ohrozila omezená nabídka vzrostlých sazenic slunečnic. „Asi to je způsobené tím letošním počasím. V dubnu byly hodně teplé a slunečné dny a lidé sázeli na zahrádkách květy i další sazenice o pár dnů dříve než bývá běžné. Takže asi toho i dost vykoupili. Když jsme se chtěli nakoupit slunečnice pro vysazení v Klimkovicích, museli jsme navštívit několik hobbymarketů a zahradnictví. V některých už slunečnice neměli, tak jsme těch prodejen museli objet více. Nakonec jsme je ale slunečnice sehnali,“ sdělila s úsměvem Naďa Nováková, šéfka ostravské Rosky, pacientského sdružení, které sdružuje osoby s RS.

Světový den roztroušené sklerózy

Osvětová akce Rozsviťme ČR byla letos spojena se Světovým dnem roztroušené sklerózy (připadá na 30. května). Ostravská Roska proto dnes uspořádala v Klimkovicích i odborné setkání. Lékaři i fyzioterapeuti na něm přednášeli například o novinkách v léčbě a fyzioterapii pacientů v Sanatoriích Klimkovice.

Data shromažďovaná o nemoci podle odborníků bohužel ukazují, že procento zachycených případů v populaci roste. Jak uvedla lékařka Olga Zapletalová z ostravské Fakultní nemocnice (FNO), která patří mezi naše přední odborníky na léčbu RS, pro efekt léčby je velmi důležité včasné určení diagnózy.

„Časná diagnostika je u nás samozřejmostí, snažíme se o dobrou spolupráci s terénními neurology, pořádáme semináře a širokou osvětu na toto téma,“ upřesnila Olga Zapletalová s tím, že v současnosti už mají lékaři k dispozici také moderní biologickou léčbu, která patologické zánětlivé poškození mozku a míchy i degenerativní proces ztráty neuronů spojený s RS významně ovlivňuje a zpomaluje. „Efekt této léčby je prokázán klinickými studiemi a potvrzen v klinické praxi,“ dodala lékařka.

Podle lidí, kteří mají s RS zkušenosti, je pro člověka velmi obtížné zvládnout tuto nemoc jen vlastními silami. Tam, kde končí možnosti zdravotního pojištění, nabízí už 18 let pomoc i Nadační fond Impuls. Za dobu své existence poskytl více než 33 milionů korun na výzkum nemoci, fyzioterapii i psychoterapii, nákupy přístrojů i osvětu. „O nemoci stále panují nejrůznější mýty, jsou dokonce lidé, kteří RS podceňují a neléčí se. Bohužel si tak ničí vlastní zdraví,“ dodala Kateřina Bémová z Nadačního fondu Impuls.

Roztroušená skleróza
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Na celém světě trpí RS 2,5 miliónu nemocných, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc, v našem kraji se počet pacientů odhaduje na zhruba 3 tisíce. Onemocnění přináší poruchy vidění či hybnosti, včasná léčba může podle odborníků zachránit 20 až 30 let aktivního života.

GDPR. Ilustrační foto.
GDPR v praxi: e-shopy budou muset uchovávat data bezpečněji