Dříve to bývalo tabu, dnes věc, se kterou se ve společnosti poměrně běžně setkáváme. Už dvanáct let mohou gay a lesbické páry uzavírat i v naší republice registrovaná partnerství (RP).

Do konce prvního pololetí letošního roku tak učinilo 2950 párů. V Moravskoslezském kraji to bylo 246 dvojic, přičemž častěji k „oltáři“ kráčeli dva muži, a to celkem 135 krát. Ženských párů bylo „oddáno“ 114.

Jen jedno místo v kraji

Jediným úřadem, kde mohou páry v kraji RP uzavírat, je ten v městském obvodě Moravská Ostrava a Přívoz. Loni se jich tu registrovalo 31.

„Většina byla uzavřena jen formálně, tedy bez obřadu, a to v prostorách našeho úřadu. Někteří využili možnosti mít obřad obdobný tomu svatebnímu, tedy se svědky, hosty i hudbou. Do partnerství vstupovaly páry v obřadní síni ostravské Nové radnice, ale i v Třebovickém parku, Třebovickém mlýně nebo v mariánskohorské restauraci Čertovka,“ vyjmenovala mluvčí úřadu Jana Pondělíčková.

Páry mají standardně možnost výběru, jestli chtějí obřad podobný svatebnímu nebo jen formální akt. V kraji vstoupilo loni do RP několik osob také s cizincem.

„Třikrát to bylo s občanem Slovenska a jednou s občanem Ruské federace,“ potvrdila Jana Pondělíčková.

Od července 2006 do června 2018 se zaregistrovalo dohromady 19 párů, kdy alespoň jeden z nich měl trvalé bydliště na Opavsku. Šlo o dvanáct mužských a sedm ženských párů.

Nejvíce vstupují lidé do RP v Praze, Středočeském a Jihomoravském kraji. Nejmenší zájem o RP je na Vysočině a Zlínském kraji.

Není to manželství

Uzavřít RP není totéž jako vstoupit do svazku manželského. Partneři například nemají nárok na vdovský či vdovecký důchod a nevzniká jim společném jmění.

Také právní postavení dětí, které vyrůstají v homosexuálních rodinách dosud nebylo vyřešeno, dítě třeba nemůže mít v rodném listě zapsány dva rodiče stejného pohlaví.

V současné době běží kampaň Jsme fér, která bojuje za legalizaci sňatků pro gay a lesbické páry. Ta obsahuje novelu občanského zákoníku, která by lesbám a gayům umožnila uzavřít klasické manželství.