Největší památník padlým za 2. světové války v Ostravě byl roku 1988 prohlášen národní kulturní památkou. Jeho poškození nahlásil kolemjdoucí ostravské městské policii dnes v 7 hodin ráno.
„Stydím se za ně! Prokázali tím leda svou zbabělost, neznalost dějin a neúctu k vojákům, kteří při osvobozování Ostravy padli a jejichž ostatky jsou zde uloženy,“ uvedl na adresu vandalů primátor Ostravy Tomáš Macura na sociální síti Twitter.
Není zatím jasné, jak složité bude červenou barvu odstranit, řekli novinářům představitelé města s tím, že společně s centrálním obvodem situaci řeší.
"V současné době zajišťujeme restaurátora, který doporučí postup při odstraňování červené olejové barvy z památníku, bronzových desek a křídel. Způsobená škoda bude stanovena po uvedení věci do původního stavu. MPO zvýšilo dohled v této lokalitě, zajistí instalaci kamerového systému a PČR situaci šetří," uvedla krátce po půl druhé odpoledne mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Památník byl ve městě odhalen v roce 1946 při prvním výročí osvobození Československa. Je zde uloženo více než 650 uren s popelem vojáků Rudé armády a občanů Ostravy, kteří padli při osvobozování města. Za pomníkem se nachází 13 desek se jmény vojáků Rudé armády, pod nimi ale urny nenajdeme.
Vedení Moravské Ostravy a Přívozu čin odsoudilo v oficiálním prohlášení:
"Neznámý vandal poničil v Komenského sadech v Ostravě památník Rudé armády červenou barvou. Starostka městského obvodu Moravské Ostravy a Přívozu Zuzana Ožanová spolu s místostarosty odsuzuje tento ohavný útok na národní kulturní památku. Na místo okamžitě vyrazil místostarosta obvodu David Witosz a zástupci Technických služeb, aby zjistili rozsah škod.
Vandal polil červenou barvou spodní část památníku a poškodil i umělecké výtvory dvěma nápisy. Jedním z nich je Budapešť 1956. A v této souvislosti je dobré si uvědomit dvě věci. Jednak je to pocta padlým v roce 1945, kteří jsou přímo v památníku i pochováni a neměli nic společného s rokem 1956. Za pozornost také stojí fakt, že pomník byl postavený v roce 1946 jako výraz vděku svobodných občanů Ostravy za osvobození našeho města."
Útok odsoudili i další politici v čele s předsedou klubu zastupitelů KSČM Josefem Babkou. "Poškození památníku, kde jsou uloženy ostatky osvoboditelů Ostravy z řad Rudé armády je hanebným činem , který zasluhuje hluboké opovržení, ale i vypátrání a potrestání pachatele nebo pachatelů. I při této příležitosti vyslovuji Rudé armádě, jejímu 4. ukrajinskému frontu a 1. československému armádnímu sboru hlubokou vděčnost za osvobození Ostravska a úctu všem padlým osvoboditelům," uvedl Josef Babka.
Na svém facebookovém profilu poškození pomníku odsoudila i ruská ambasáda v Praze. "Ten skutek není ospravedlnitelný a jen potvrzuje nebezpečí krátkozraké a neuctivé manipulace jistých politických sil s dějinami II. světové války a snah pošpinit ty, kdo obětovali své životy pro osvobození Československa od nacismu," uvedlo velvyslanectví. Ambasáda počítá s tím, že pomník bude uveden do patřičného stavu a Česko podnikne opatření k předcházení podobným incidentům.

V historii památníku nejde o první případ vandalismu.
Sochu rudoarmějce pomaloval vandal například v roce 2010. Výtržník pak soše ještě nasadil kyblík od barvy na hlavu. Dělníci museli očistit sochu tlakem teplé vody a párou - více v přiložené fotogalerii:
V Moravskoslezském kraji bylo k roku 2015 celkem 1237 válečných hrobů a pietních míst. Součástí tehdejších oslav konce války byly jejich opravy. Kraj na zabezpečení péče o tyto válečné hroby každoročně poskytuje finanční dotace. U příležitosti 70 let ukončení 2. světovéí války vyčlenil částku 550 tisíc korun - více zde.
Centrální sloup s pěticípou hvězdou, dvě ramena obložená žulovými deskami s nápisy a dva dlouhé figurální bronzové reliéfy tvoří památník u hlavní brány Komenského sadů v Ostravě. Byl odhalen v roce 1946 u příležitosti prvního výročí osvobození Ostravy a navrhl jej architekt Josef Jírovec a výtvarnou výzdobu navrhli sochaři Konrád Babraj a Karel Vávra.
Kladení věnců u památníku:
Aktuálně památník vypadá takto:
