Hromadný úhyn včelstev nahlásili jejich majitelé poté, co jeden ze zemědělců provedl noční postřik řepkových polí bez včasného ohlášení. Včelaři se tak na případné ohrožení nemohli připravit. Úhyn nahlásilo šestnáct včelařů, kteří přišli o více než sedmdesát včelstev.

„Aktuálně jsme obdrželi ze SVÚ Praha laboratorní výsledek vyšetření vzorků uhynulých včel a porostů řepky olejné odebraných při šetření otravy včel v Šenově u Ostravy. Konkrétně jsme zadali vyšetřit látky: acetamiprid, boscalid a dimoxystrobin. To jsou účinné látky přípravků, kterými byl ošetřen porost řepky olejné. Ve všech vzorcích uhynulých včel a porostů řepky olejné byly zjištěny látky boscalid a dimoxystrobin,“ sdělil Deníku mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček s tím, že nyní veterinární správa předá záznam o výsledku šetření včelařům i Ústřednímu kontrolnímu a zkušebnímu ústavu zemědělskému. Na ústavu bude záležet, zda zemědělci prokáže, že použil přípravek jinak, než mu ukládá zákon, a tím způsobil včelařům škody,“ dodal Petr Vorlíček.

Miloslav Peroutka, člen republikového výboru Českého svazu včelařů, vysvětlil, proč je pro chovatele včel tak důležité, aby věděli, že zemědělec bude pole ošetřovat postřikem.

„Pro chovatele to je upozornění, že má včelstvům věnovat větší pozornost. Představa, že by mohl včelstva před postřikem chránit tím, že je zavře v úlech, je nesmyslná. Proto nás je důležité, aby ten postřik byl prováděn v noci, kdy včely nelétají. Po několika hodinách od postřiku už jim takové nebezpečí nehrozí. Část jich může sice i tak uhynout, ale chovatel má možnost včelstvo zúžit a dodá mu více vody či cukerného roztoku,“ vysvětlil Miloslav Peroutka s tím, že ročně je u Státní veterinární správy hlášeno 12 až 15 případů hromadných otrav včelstev po použití postřiků. „Těch případů je určitě více, ale chovatelé včel menší úhyny ani nehlásí a dohodnou se s majitelem pozemku na náhradě škody takzvaně po sousedsku,“ dodal Miloslav Peroutka.