Den vzniku samostatného československého státu totiž patří mezi svátky, kdy obchody s prodejní plochou přesahující 200 metrů čtverečních musejí podle loni přijatého zákona zůstat zavřené.

Menší obchodníci se naopak mohou těšit na větší počty zákazníků a vyšší tržby.

V Pavle v Radvanicích nakoupíte až do večera  

„Minulý měsíc byl ten státní svátek, kdy velké prodejny otevřít nemohou, také osmadvacátého. Zákazníků jsme tehdy měli hodně, nejvíce lidé nakupovali cigarety a alkohol. A také pečivo a takové ty základní potraviny,“ uvedla majitelka Potravin Pavla v Ostravě-Radvanicích Pavlína Holoubková. Jak dodala, na sobotu 28. října se už připravuje.

„Objednala jsem o 50 procent více pečiva, než objednávám na běžný den, v sobotu od 15 hodiny bude u nás pro děti připravena halloweenská party,“ řekla provozovatelka Potravin Pavla v Ostravě-Radvanicích.

Jak dále doplnila, otevřeno zde budou mít od 7.30 do 12 a pak od 15 do 19 hodin.

Známá večerka ve Vítkovicích je otevřena nonstop

Potraviny-Večerka ve Franklinově ulici ve Vítkovicích

Prodejna Potraviny-Večerka ve Franklinově ulici ve Vítkovicích stojí na strategickém místě. Je to odsud kousek k Ostravar Aréně a na blízkém parkovišti nechávají auta i fanoušci, kteří chodí na fotbalové zápasy. Zákazníci sem chodí nejen z blízkého okolí, ale i vzdálenějších míst.

„Ví se o nás, že máme otevřeno nonstop, tak to lidé využívají. Když je teď zakázán prodej ve velkých prodejnách o některých svátcích, tak máme těch zákazníků hodně. Co hlavně nakupují? Alkohol i cigarety, rohlíky i salámy, vajíčka i hranolky. Nabídku zboží máme u nás širokou a rozmanitou, takže můžeme naprosté většině zákazníků vyhovět,“ řekla usměvavá prodavačka Petra.

Jak dodává, od 23. do 4. hodiny se prodává přes okénko. „Zákazníků přibývá nejen v už zmíněných svátcích, ale i ve dnech, kdy hrají hokejisté Vítkovic či fotbalisté Baníku své domácí zápasy. Tržby jdou ale nahoru třeba i v létě, když se v nedaleké Dolní oblasti Vítkovic koná festival Colours of Ostrava,“ dodala prodavačka.

Prodejny Hruška v sobotu neotevřou

V sobotu 28. října se neotevřou ani prodejny společnosti Hruška v Moravskoslezském kraji. I když některé z nich mají prodejní plochu menší než zmíněných 200 metrů čtverečních.

„Nedaří se nám domluvit s pekaři. Těm se nevyplatí péct jen pro malé obchody a naše pekárna zásobuje spíše jen okolí Ostravy, kde jsou převážně větší prodejny. A ty musejí mít zavřeno,“ vysvětlil už dříve ředitel společnosti Hruška Pavel Hruzík.

V sobotu 28. října nenakoupíte ani v prodejnách řetězců Kaufland, Lidl, Penny Market, Albert, Globus a dalších obchodech, jejichž prodejní plocha je větší než 200 metrů čtverečních.

K TÉMATU

Takto zelo prázdnotou parkoviště na konci loňského roku, 28. října, u OC Avion v Ostravě.OBCHODNÍ CENTRA V OSTRAVĚ OC Futurum v Ostravě zůstane v den státního svátku zavřené. Na internetových stránkách zmíněné obchodní centrum informuje, že to platí pro hypermarket, obchodní galerii i Retail park. Otevřeno naopak bude kino Cinestar a prodejna Alza (ta od 8 do 20 hodin).

Také ostravský Avion Shopping Park podle jeho ředitele Tomáše Míčka zůstane 28. října zavřený, přístupný bude jen fitness, FunPark Žirafa a provozovna McDonald’s. OC Forum Nová Karolina bude podle své mluvčí Radky Hájkové otevřeno v den státního svátku standardně jako v běžný den.

„Otevřeno bude mít drtivá většina gastro provozovatelů a služeb. V provozu bude také multikino a fitness. Obecně budou mít zavřeno pouze prodejny s výměrou nad 200 metrů čtverečních tak, jak stanoví zákon,“ dodala Radka Hájková.