Velký svět techniky v památkově chráněných Dolních Vítkovicích má za sebou první den ostrého provozu.

Už dopoledne do areálu proudily stovky lidí, převážně žáků základních a středních škol, kteří si mohli hravou formou na vlastní kůži vyzkoušet, jak fungují nejmodernější i běžné vynálezy a přístroje. Návštěvníci také hojně využívali občerstvení v přízemí a příjemného posezení u kávy.

Největší nekomerční 3D kino v ČR

Rozhovor s architektem Josefem Pleskotem, který stojí za podobou Světa techniky, si můžete přečíst v sobotním vydání Moravskoslezského deníku.

Kolem poledne to v ostravském Science and Technology Center žilo hlavně školáky, kteří si mohli vyzkoušet stovky pokusů a exponátů. Od skeneru lidského těla, přes letadýlka, které pohání světlo, až po Van de Graafův generátor. Obrovská řada exponátů přitom pracuje s tělem člověka. Snímá například jeho pohyb, teplotu nebo dokonce měří náladu.

Součástí Světa techniky je také největší nekomerční 3D kino v České republice. „Naše plátno má rozměr 18 krát 10 metrů! K tomu máme špičkovou promítací techniku, od firmy Barco, a zvuk takový, jaký se používá jen v hollywoodských kinech," uvedl ředitel Světa techniky Jakub Švrček. Navíc je v novém ostravském Světě techniky i Divadlo vědy – Show&Demo, učebny, dílny a laboratoře pro studenty, kteří se sem od včerejšího dne chodí učit.

Velký svět techniky se také, jako jedno z mála míst v ČR, může pochlubit nejrychlejším datovým připojením – 4G LTE, což je nejrychlejší mobilní datová technologie současnosti, tato síť byla zatím spuštěna jen na několika místech v Praze, Brně a nyní nově ve Světě techniky v Ostravě. 

Pojďte si hrát!

Už na první pohled unikátní stavba, zasazená do stejně unikátního prostředí Dolních Vítkovic. To nejzajímavější se ale skrývá uvnitř mezi stovkami exponátů.

Zatímco už fungující Malý svět techniky U 6 nahlíží za plentu historie a vývoje techniky, vědy a průmyslu v minulosti, Velký svět techniky má zase názorně ukázat pokrok a blízkou budoucnost, ať už je to klonování, civilizační rozdíly, přenos informací, šíření vln nebo nové druhy paliv.

Velký svět techniky v Ostravě a první den ostrého provozu.

Ve světě techniky se myslelo i na nejmenší, pro které je připravena téměř celá polovina přízemí v dětském světě techniky. Tady na ně čeká dřevěné bludiště se skluzavkami, zahrádka, hudební nástroje, autoopravna, jeřáb nebo třeba vodní expozice, ve které mohou pouštět loďky, sledovat, jak se tvoří řeky nebo jak funguje přehrada.

Pro návštěvníky je otevřen i kinosál, v němž se budou promítat 3D naučné filmy. Vstupné na stálé expozice včetně doprovodného programu a kinoprojekce se pohybuje od 110 do 190 korun.

V říši divů

Co má společného pohádková Alenka a Velký svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice? Svět za zrcadlem.

Zatímco Alenka se ve volném pokračování slavné knihy Alenka v říši divů přes zrcadlo podívala do kouzelného světa pohádkových a nadpřirozených bytostí, Science and Technology Centre (STC) v Ostravě za zrcadlovou stěnou ale naopak představuje vědu, ve které není pro nadpřirozeno místo.

To neznamená, že by byla méně fascinující než pohádkové příběhy, naopak. Velký svět techniky ukazuje, že vzdělávat a odhalovat taje a záhady vědy a pokroku jde i hravou, interaktivní a popularizační formou.

„Otevřeme bez jakýchkoliv proslovů, velkých vystupování a oslavných ód, protože nechceme první návštěvníky zdržovat od té největší show, která je čeká uvnitř," řekl Deníku již dříve ředitel STC Jakub Švrček.

Velký svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice otevírá.

VELKÝ SVĚT TECHNIKY V ŘEČI ČÍSEL* Dominantní diagonální zrcadlová fasáda je složena ze 150 zrcadel, dlouhá 125 metrů a váží přes 10 tisíc kilogramů.
* Během stavby bylo vykopáno 42 tisíc tun krychlových zeminy a použito 15 tisíc metrů krychlových betonu.
* Areál, ještě bez exponátů, se úplně poprvé otevřel letos 14. března na 135. výročí narození Albreta Einsteina
* Maximální návštěvní kapacita Světa techniky je 1600 osob
* Na ploše 14 tisíc metrů čtverečních čekají návštěvníky výstavy ze čtyř světů – přírody, vědy a objevů, civilizace a dětského světa.

Jak věci fungují? Velký svět techniky odhalí taje vědy i každodenního života

Otevření Velkého světa techniky je dalším dílem skládačky do fenoménu Dolní oblasti Vítkovice.

„Bude fungovat s Malým světem techniky U6 jako spojité nádoby. ‚U šestka' je zaměřena na historii, zatímco STC je orientován na současnost a budoucnost techniky a přírodních oborů, ať už to jsou různé formy energií, nanotechnologie nebo třeba pokročilá chemie," přiblížil již dříve, co se za zrcadlovou stěnou skrývá, ředitel Švrček.

Velký svět techniky v Dolní oblasti Vítkovice otevírá.

Návštěvníci Světa techniky přijdou například na to, jak funguje město nebo lidské tělo. Mohou se podívat do minulosti k předkům člověka nebo poznat, jak fungují takové běžné úkazy jako duha nebo bouřka. Znalejší se mohou ponořit do tajů klonování nebo mikrosvěta.

Svět techniky bude otevřen denně od 10 do 18 hodin. Zvláštní otevírací režim bude mít akorát dětský svět, který se bude co osmdesát minut na deset minut zavírat, aby se expozice mohla uklidit pro další návštěvníky.

Přečtěte si také: Unikátní svět techniky v pátek otevírá. Co nabídne?