Vedení fakultní nemocnice proto už delší dobu jednalo se zdravotními pojišťovnami o navýšení počtu akutních psychiatrických lůžek. Aby mohli přijmout více pacientů, jako je paní Marcela, a pojišťovny jejich léčbu zaplatily. Podařilo se. Zatím sice jenom ústně, ale vznikla nyní dohoda se všemi zdravotními pojišťovnami, že se počet lůžek zvýší na padesát.

Bude jich více

„Navýšení kapacity na psychiatrii se řeší v rámci jednání o celé restrukturalizaci lůžkového fondu v Moravskoslezském kraji, které pokračuje. To znamená, že navýšení o sedmatřicet lůžek ve Fakultní nemocnici Ostrava zatím smluvně podchyceno nemáme, platí však ústní dohoda s realizací od začátku letošního roku. Písemně to bude sjednáno později,“ uvedla mluvčí České průmyslové zdravotní pojišťovny Elena Mazurová.

Mluvčí nemocnice Tomáš Oborný potvrdil existenci stejné dohody i se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a Revírní bratrskou pokladnou.

Primář psychiatrie ostravské fakultní nemocnice Petr Šilhán upřesnil, že ročně tu doposud hospitalizovali 350 pacientů. Navýšenou kapacitu uvítal, protože počet psychiatrických onemocnění neustále stoupá. Přibývá neurotických poruch, depresí i závislostí na alkoholu. „Za posledních deset let se zvýšil počet lidí, kteří vyhledali pomoc psychiatra, o pětačtyřicet procent. Přibývá lidí, kteří potřebují krátkodobý pobyt v nemocnici, po kterém by odborníci rozhodli, zda je možná ambulantní léčba, nebo je nutné pokračování hospitalizace v opavské léčebně,“ konstatoval primář.

V Moravskoslezském kraji se lidé s psychickými problémy mohou léčit ještě na psychiatrii havířovské nemocnice, která má šestadvacet lůžek, a v soukromém CNS-Centru v Třinci. Situace je tu podobná jako v Ostravě, zařízení by uvítala větší kapacitu hrazenou z veřejného zdravotního pojištění.

K TÉMATU

Pacienti, kteří se léčí v psychiatrické ambulanci Městské nemocnice Ostrava, si budou muset zvyknout na nové lékaře. Před koncem minulého roku totiž všichni stávající psychiatři podali výpověd. Od včerejška tu začal fungovat nový tým pod vedením primáře Davida Besty, který na Fifejdy přichází z opavské psychiatrie.

„Fungování psychiatrické ambulance Městské nemocnice Ostrava, ordinace pro léčbu závislostí včetně protialkoholní záchytné stanice zůstává zachováno v původním rozsahu včetně pohotovostních služeb,“ upřesnil mluvčí nemocnice Jiří Maléř. Vloni tu bylo ošetřeno celkem 6659 pacientů, pomoc ústavní psychiatrické pohotovostní služby vyhledalo 638 z nich.