O zachování sgrafita, které zdobí stěnu, jež byla součástí areálu bývalé školky podniku TONAK Nový Jičín, postupně rozhodli novojičínští a krajští zastupitelé. Na zasedání zastupitelstva v Novém Jičíně místostarosta Ondřej Syrovátka, jenž předkládal tento bod k jednání, připomněl, že majitel objektu, ve kterém kdysi sídlila tonakovská školka, se chystá na jeho přestavbu.

Božena Hlaďová s příbuznými na vernisáži výstavy v Novém Jičíně 30. června 2022.
Příběh hrdiny, na výročí gymnázia Nový Jičín se vzpomínala i komunistická šikana

„V té souvislosti má být tato zeď odstraněna. Proběhlo několik jednání s majitelem, zda je možné tuto stěnu zachránit, zachovat na stejném místě a podobně. Vyšlo z toho, že na stávajícím místě není možné stěnu zachovat, ale existuje šance na přemístění sgrafita. Omítka se nalepí na speciální konstrukci, přenese se o kousek dál a tam se nalepí na novou stěnu, která kvůli tomu vznikne,“ sdělil místostarosta Syrovátka.

Novojičínské sgrafito je možné považovat za poměrně významné dílo, jehož obrázek se objevil také na obálce knihy o památkách v Moravskoslezském kraji. Již dříve projevil zájem o záchranu díla člen spolku Za krásnou Ostravu Jakub Ivánek, jenž byl ochotný kvůli jeho záchraně dílo přemístit do Ostravy. Jeho aktivita vyvolala diskuze, které vyústily ve skutečnost, že se o možnost záchrany začalo zajímat i město Nový Jičín. Ondřej Syrovátka upřesnil, že se uskutečnila jednání s restaurátorem, který vyčíslil náklady na 850 tisíc korun, přičemž ještě loni byly jen 500 tisíc korun.

Ilustrační foto.
Vzhůru na koupaliště na Novojičínsku, kolik tam dnes utratíte peněz

„Bylo to velmi složité jednání o tom, jestli budeme ochotni tuto věc podpořit nebo ne, protože je to poměrně velká částka, ale nakonec převážila skutečnost, že význam této památky je poměrně velký, byť mnozí z nás ji zaznamenali až ve chvíli, kdy se o tom začalo diskutovat,“ poznamenal Ondřej Syrovátka s tím, že záchranu sgrafiti město podpoří pouze v případě, že ji podpoří rovněž Moravskoslezský kraj zhruba poloviční částkou, konkrétně 400 tisíci korun.

Krajští zastupitelé na svém červnovém zasedání požadovanou částku schválili. Hravé dílko by tak mohlo být přemístěné na druhou stranu Máchovy ulice, případně do místa, kde se nachází některá novojičínská školka. Přesné místo ještě není určené.