Stále méně peněz pro vysoké školy a připravované reformy ve školství. Dvě hlavní věci, proti kterým v tomto týdnu bojují studenti vysokých škol v různých městech republiky. K takzvanému Týdnu neklidu se připojili i studenti Ostravské univerzity. Ti dnešní noc stráví v budově menzy v Reální ulici. Naplánována je řada přednášek, koncertů a vystoupení. Studenti chtějí veřejnost seznámit se svými názory a tím, co je na připravované reformě nejvíce pálí. Jde například o zavedení školného.

„Propad financování vysokých škol nemůže být školným zastaven, v žádném případě nezaručuje růst kvality výuky a zcela jistě zkomplikuje studium i budoucnost mnoha studentů,“ říká Adam Soustružník, předseda studentské komory Akademického senátu Ostravské univerzity.

Za protestující studenty se včera postavil i rektor Ostravské univerzity Jiří Močkoř. Podle něj má jít na financování vysokých škol v příštím roce o tři miliardy méně. Ostravská univerzita by tak přišla o zhruba čtyřicet až padesát milionů korun. To představuje roční rozpočet jedné menší fakulty. Škola by se tak dostala do velkých problémů.

„Ostravská univerzita bude mít ohromně velké problémy s dofinancováním některých fakult. Zejména fakulty lékařské a pedagogické,“ míní Močkoř. Situace by podle něj mohla dojít až tak daleko, že některé obory, například učitelství druhého stupně, budou zrušeny.

Protesty budou pokračovat i zítra. Ve 14 hodin vyjde z Prokešova náměstí před Novou radnici protestní pochod, který projde kolem budov Ostravské univerzity a dalších škol v centru města. K pochodu se připojí i studenti Slezské univerzity. Podporu Ostravské univerzitě se na poslední chvíli rozhodla vyjádřit i Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava. Pouze však v některých věcech. „Vyjadřujeme podporu Ostravské univerzitě a Týdnu neklidu v bodech podfinancování vysokých škol a nepodporujeme také přijetí věcného záměru zákona o finanční pomoci studentů,“ uvedla Jana Nowaková předsedkyně Studentské komory Akademického senátu VŠB-TUO.