Jedním z nich je například cesta do práce. Někde museli řidiči počítat se zdržením, například v Místecké ulici mezi Frýdkem-Místek a Ostravou. Při příjezdu do moravskoslezské metropole byl provoz zúžen do jednoho pruhu a policisté prověřovali vybrané osádky.

„Jde o náhodný výběr,“ řekl Deníku policista s tím, že lidé v tuto dobu jezdili především do zaměstnání. Během krátkého pozorování Deník zjistil, že si hlídka spíše vybírala auta s registrační značkou, která začínala jinak než T, tedy že byla registrována mimo Moravskoslezský kraj. V hledáčku se ocitla i auta ze Slovenska nebo osádky, které na první pohled tvořili řemeslníci.

Kontroly v době koronaviru.
Česko čeká přísnější omezení pohybu. Na dodržování bude dohlížet 30 tisíc lidí

Další hlídky se mimo jiné objevily mezi Ostravskem a Opavskem, a to v Ludgeřovicích a Děhylově. „Vše je v pořádku, nic mimořádného jsme řešit nemuseli,“ dozvěděli jsme se od policistů s tím, že všichni měli připravený nějaký doklad či dokument. Klid hlásila i hlídka u výjezdu z ostravské části dálnice D1 směrem na Vrbici.

Přesto se v průběhu dne ojediněle objevily informace o lidech, kteří se do zaměstnání nedostali.

Policejní kontrola mezi okresy Ostrava a Frýdek-Místek na ulici Místecká, 1. března 2021. Policie tento den začala kontrolovat, jestli lidé dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy.Policejní kontrola mezi okresy Ostrava a Frýdek-Místek na ulici Místecká, 1. března 2021. Policie tento den začala kontrolovat, jestli lidé dodržují nová protiepidemická opatření omezující volný pohyb mezi okresy.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Jak uvedla mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková, policisté v prvních dnech nebudou striktně vyžadovat písemné formuláře dokladující zaměstnání v jiném okrese, ale spokojí se například i s elektronickou či jinou podobou. Totéž platí i při prokazování dalších zákonných důvodů pro opuštění okresu.

Během týdne ale policisté zpřísní. „Budeme vyžadovat tištěnou podobu,“ dodala Jiroušková. Za porušení nařízení o průjezdu mezi okresy hrozí nemalé sankce. Na místě to může být až deset tisíc korun, ve správním řízení až dvacet tisíc korun.

Hlídky se v průběhu pondělí v návaznosti na aktuální situaci přesunovaly po celém kraji, stejně tomu bude i v následujících dnech. „Máme přes sto mobilních hlídek. Zaměřují se nejen na páteřní komunikace, ale i na nižší třídy silnic a železnici, kde lze předpokládat, že by mohlo docházet k porušení opatření,“ doplnila Jiroušková s tím, že k vážnějším komplikacím zatím nedošlo. „Nasazeny jsou stovky policistů, a to jak z pořádkové, dopravní a cizinecké policie, tak i služby kriminální policie a vyšetřování, kteří provádějí kontroly na mobilních stanovištích,“ uzavřela Jiroušková. Oslovení řidiči sice z kontrol nadšení nebyli, většinou je ale chápali. „Jen doufám, že se to za ty tři týdny opravdu projeví," uvedl jeden z nich.

Pomůže více než pět set vojáků

Bezmála pět set vojáků pomůže od úterý policistům v Moravskoslezském kraji, kteří dohlížejí na dodržování protikoronavirových opatření v regionu.

„Na teritoriu Moravskoslezského kraje budou působit vojáci z Přáslavic, Hranic na Moravě, Lipníku nad Bečvou a Opavy. Termín operačního nasazení armády je stanoven od úterý 2. března do neděle 21. března s možností prodloužení do konce nouzového stavu,“ uvedl Martin Ogořalek z Krajského vojenského velitelství Ostrava s tím, že dalších osmatřicet vojáků již působí v pěti moravskoslezských nemocnicích.