Hned po otevření areálu festivalu první desítky lidí okamžitě zamířily dovnitř. I když se některé technické věci ještě dolaďovaly, čekal na ně již téměř kompletní servis.

Tři stovky programových bodů na šestnácti scénách - letošní Colours nabídnou dosud nejrozsáhlejší program v historii - více zde.

Horké odpoledne

Ve městě panuje horké odpoledne a já vyrážím do Dolní oblasti Vítkovic do centra dění hudebního svátku. Na zastávce ani nemusím přemýšlet, do které tramvaje nasednout. Všechny přeplněné míří do Dolní oblasti. Tak tak se do jedné z nich vecpu.

„Víš co, viď? Už jsme rozbili stany, hodili tam bágly a teď jedem do DOVu. Víš co, viď, se nám nechce čekat, tak se potkáme u nějakýho stánku s pivem, jo?" vysvětluje hlasitě do telefonu mladík s „čecháčkovským" přízvukem a s dredy sahajícími skoro až k pasu. Za sebou slyším polštinu.

Colours of Ostrava. „Jsme z Wroclavi, na Colours jezdíme už pět let," říká mi pár ve středních letech, který je vybaven krosnami i karimatkami.

Festivalová atmosféra je patrná ještě před vstupem do areálu. U zastávky Důl Hlubina sleduji několik hloučků kolem vodních dýmek. Lidé v pololehu relaxují na travnatém ostrůvku mezi silnicemi. Přestože jsou teprve čtyři hodiny odpoledne, chvíli trvá, než vystojím řadu před vstupem. V ní pozoruji několik „šťastlivců, kteří sehnali lístek za dobrou cenu.

Stánky

Po zběžné kontrole vcházím do areálu, kde se některé stánky, teprve na nápor zákazníků připravují. „Musím přiznat, že vše stíháme na poslední chvíli, ale zabydlujeme se," říká slečna u stánku s ovocnými šťávami Ugo. Chlapci za pultem mezitím plní lednice kily ovoce. Relativně plno už je ale například ve Vinárně naproti hlavní festivalové stage.

„Stěhovali jsme se už včera. Chtěli jsme být připraveni. Otevřeno máme od dvanácti, a jak vidíte, hosté už chodí. Je tady příjemně chladno, což v parnu vždycky osvěží. Ze zkušeností víme, že ani první festivalový den se nesmí podcenit. Nápor zákazníků přichází hned ze startu. Je nás tady zatím pět, ale obsluhu můžeme posílit," popisuje číšník Petr z firmy Víno a destiláty Ostrava.

Potuluji se dál areálem. Za sebou slyším zvonek a uskakuji mladému páru na koloběžkách, až posléze zjišťuji, že ty jsou na festivalu k zapůjčení. Zdá se, že na festivalu je zase o něco více stánků než loni. Nejvyhledávanější jsou už od pohledu koktejlové bary.

„Naprosto nás nadchl Jack Daniel´s bar. Je stylový. Karoserie terénního auta přechází v bar a polštářky, na kterých se válíme už dvě hodiny, jsou pohodlné. Příjemně mě potěšil i fakt, že je tady letos hodně pokrmů pro nás vegetariány. Už jsem spořádala výborný vegeburger. Přijeli jsme si to se známými užít a to nejen po hudební stránce," říká jednatřicetiletá Markéta Hořáková ze Zlína. Je jasné, že ani za čtyři dny, po které festival trvá, se nestihnu zastavit u každého stánku s jídlem a pitím.

„Já vždycky volím klasiku. Pivo za třiatřicet korun je fajn a s tím si vystačím až do neděle," uzavírá Martin Šefrna z Prahy. (Klára)

Colours of Ostrava. Kavárna Deníku

Na čtyřdenní akci v Dolních Vítkovicích nemůže chybět ani regionální Deník. Kromě toho, že vám budeme opět přinášet postřehy redakčního týmu, pro návštěvníky festivalu jsme také letos přichystali tradiční Kavárnu Deníku. Ta se stejně jako v předchozích ročnících nachází poblíž hlavní festivalové scény.

Už od prvního dne je zde pro návštěvníky připravena Zeď Deníku - program pro následující dny najdete zde.

Na ni mohou lidé napsat své vzkazy. Nechybí ani velká mapa na zapichování špendlíků do míst, odkud na Colours přijeli. Obojí najdou návštěvníci Colours v kavárně Deníku po celé čtyři dny festivalu.

Hvězdy prvního dne

Mezinárodní hudební festival Colours of Ostrava oficiálně zahájila slavná zpěvačka Björk na Česká spořitelna stage. Hvězda letošních Colours přijela do Ostravy s technicky velmi náročnou show.

V moravskoslezské metropoli představila technicky velmi náročnou show k albu nazvaném Vulnicura, jejíž prezentace byla dramaturgicky sladěna se západem Slunce.

Album Vulnicura vydala Björk v lednu letošního roku a vyrovnává se v něm s rozpadem třináctiletého vztahu s výtvarným umělcem Matthewem Barneym.

Trochu tajemná…

Světově proslulá interpretka neposkytla během svého pobytu v Ostravě médiím žádné rozhovory, její managament vydal oficiálně zákaz jakéhokoliv focení během koncertu, na němž nemohly natáčet žádné televizní štáby ani pro zpravodajské účely. Pořizovat snímky během jejího vystoupení mohl pouze festivalový fotograf.

Colours of Ostrava. Colours se hned první den rozjely na plný plyn a scénu, na které vystoupil Michal Hrůza, zaplnily tisíce návštěvníků. Před rokem ležel v nemocnici s těžkým zraněním hlavy, a jeho koncert musel být na Colours zrušen.

Je jasné, že program prvního dne s následující Björk a pak kapelou Zrní spojenou s Janáčkovou filharmonií je start, jaký tento festival dělá jedinečným.

Nelze se tedy divit, že když jsem potkal Zlatu Holušovou, zářil jí na tváři velký úsměv. Spokojena byla i s tím, jak se v předchozích dvou dnech vydařil Festival v ulicích v centru města, kde se rovněž dobře bavily desetitisíce lidí. (Martin)

Islandská zpěvačka Björk vystoupila v Ostravě před publikem čítajícím přibližně 29 000 lidí.

Na stejné akci měla extravagantní umělkyně vystoupit už v roce 2012, ale tehdy s odvoláním na zdravotní důvody svůj koncert zrušila.

Na letošních Colours of Ostrava představila společně s sedmatřiceti­členným týmem, který ji doprovází, nové album Vulnicura.

Během celého koncertu měla Björk tvář zakrytou a bylo roztomilé, jak za úžasný aplaus děkovala polsky. 

„V soukromí, pokud jde o ubytování i další služby neměla žádné speciální požadavky na pořadatele festivalu a je to velmi skromná umělkyně," sdělil Deníku jeho mluvčí Jiří Sedlák. O to více byla technicky náročná příprava její show, která organizátorům dala hodně zabrat, jak přiznala Zlata Holušová, ředitelka festivalu na jedné z tiskových konferencí před začátkem Colours.

Björk se tak v Ostravě představila před svými podzimními padesátinami, které oslaví 21. listopadu. Nejenom, že si ke svému letošnímu jubileu vydala své osmé studiové album Vulnicura, ale počátkem jara jí newyorské Muzeum moderního umění připravilo retrospektivní výstavu, která byla ohlédnutím za dosavadním dílem této islandské umělkyně.

Pravda, ohlasy na její výstavu byly ve světovém tisku dosti rozporuplné. Festival Colours of Ostrava však přivedl do moravskoslezské metropole další velkou osobnost světové populární hudby, kterou už dlouho sliboval veřejnosti. A to se podařilo, což je velmi chvályhodné.

Slavní na Coloursech

Na koncert Björk se velmi těšila zpěvačka Dasha a nebyla zklamaná. Naopak ocenila její úžasnou  profesionalitu. Podobně jako režisér Jan Hřebejk, který přijel do našeho kraje za účelem hledání vhodných lokací pro své nové filmy.

Björk sklízí po každé skladbě velký potlesk. Její spíše meditativní hudbě naslouchá hodně diváků na karimatkách a dekách. Ti doslova obsypali zelené ostrůvky v areálu. 

"Hodně jsem se na ni těšila. Je skvělá. Má podmanivý hlas a pracuje i s vizuálními efekty. Nejedná se sice o žádnou divokou hudbu, která člověka nabudí, ale má sílu," popsala svou oblíbenkyni Marie Kvapilová z Brna.

Björk zpočátku lidi přilákala, ale ani ne po hodině začali posluchači houfně odcházet. Tato hudba si asi žádá spíše komornější prostředí a festivalové návštěvníci, kteří nejsou přímo fandové islandské zpěvačky, u ní dlouho nevydrží. 

Na jednom z menších pódií to rozbalila nekompromisní Hanba. Čtveřice pankáčů nabídla nejen kontroverzní show, ale zároveň se jasně vymezila vůči stávajícímu mainstreamu a establishmentu. 

Festival potrvá do neděle. Každý den vám fotografové a redaktoři Deníku budou přinášet ty nejzajímavější postřehy z dění v areálu Dolní oblasti Vítkovic.

Poprvé má na Coloursech svou zábavní zónu i Ostrava

Pro návštěvníky letního festivalu Colours of Ostrava město připravilo svou zábavní zónu. Je rozdělena do několika částí. Prodejní, zábavní a informativní.

„Prezentační materiály nabízí společnost Ostravský informační servis. Ve spolupráci s externími subjekty v Ostravské zóně funguje fotokoutek, kde se návštěvníci mohou nechat vyfotit, zahrají si deskové i samostatně stojící hry nebo si mohou zasoutěžit v kvízu o zajímavé ceny," uvedla mluvčí magistrátu Andrea Vojkovská.

V zábavní zóně se po dobu konání festivalu budou moci lidé seznámit také s nadačním fondem Křídlění, který představí šest svých projektů. Ty budou mít možnost zájemci podpořit veřejnou sbírkou. 

Klára Kohutová, Martin Pleva, Břetisla Uhlář a další zpravodajové Deníku.