„Včera v Ostravě v nočních hodinách došlo k postřelení muže při odlovu divočáků v lokalitě slepého ramena řeky Odry. Muž, který zde měl rybařit i přes poskytnutou laickou a lékařskou pomoc v nemocnici zemřel," uvedli k události policisté v sobotu na sociální síti X (dříve Twitter). Po incidentu zadrželi dvě osoby a zajistili zbraně. 

První pomoc nepomohla

Jeden ze zadržených byl v sobotu propuštěn, o propuštění druhého informovali policisté v neděli. „Podezřelý 44letý muž byl po prvotních procesních úkonech propuštěn. Přibrali jsme znalce k vypracování posudků, výsledky budou v řádech týdnů," dodali policisté s tím, že se zabývají také okolnostmi, za jakých oběť tragického omylu na místě rybařila a zda měla patřičná povolení.

Dechová zkouška u myslivce byla podle policejní mluvčí Pavly Jirouškové negativní. Oba zadržení muži poskytovali podle jejích slov postřelenému rybáři první pomoc až do příjezdu záchranářů. Policisté nadále prověřují všechny další okolnosti.

„Muž středního věku utrpěl střelné poranění hlavy a v okamžiku příjezdu posádky zdravotníků byl v bezvědomí a přímém ohrožení života," uvedl mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Lukáš Humpl.

Copak neví, na co střílí? diví se lidé

Záchranáři podle jeho slov provedli všechny nezbytné úkony k udržení postřeleného rybáře při životě. Převedli ho na umělou plicní ventilaci. Společně s hasiči ho následně přenesli na palubu sanitky, aby ho převezli do nemocnice. „Přes veškerou péči však došlo k selhání krevního oběhu a lékař byl nucen konstatovat smrt," dodal Humpl.

Deník se na místo, které je oblíbeným místech procházek, venčení psů a projíždějí tudy po stezce cyklisté, během soboty vypravil. Poté, co policisté vyšetřování na místě ukončili, tragickou nehodu už nic nepřipomínalo. V místě se však nacházejí stopy divočáka, je zde i evidentní a dosti znečištěné rybářské stanoviště, kde nechybí ani mrtvé rybky.

Lidé už o pár desítek metrů dál korzují jako obvykle. „Cože? Tady?" táží se nevěřícně, o smutné události nic netuše. „Jak mohli střelit rybáře do hlavy? Copak se nedívají, na co střílejí?" položila trefný dotaz jedna z venčitelek. „Přece dokud si nejsem jistý, co mám na mušce, nehnu prstem, vždyť tady pořád někdo chodí," dodala žena nevěřícně.

Rybařil, kde neměl?

Předsedu Územního svazu rybářů pro Severní Moravu a Slezsko Radomíra Rybáře zastihl Deník na chalupě na Olomoucku. „Je to hodně čerstvá informace, příliš k tomu ještě nevím. Nejedná se však v dané oblasti o náš rybářský revir, a tedy se to netýká svazu,“ řekl Deníku Radomír Bednář s tím, že mohlo jít o soukromý revír.

Že nejde o revír Českého rybářského svazu, potvrdil také jeho ostravský kolega Václav Sklenář.

„Rameno Odry je ve vlastnictví pana Světlíka, který nám vzal užívací právo a nemůžeme tam už přes deset let chytat ryby,“ řekl Sklenář k lokalitě u Landeku, kde podle zjištění Deníku probíhala honitba mysliveckého společenství. O tom, co se na Landeku stalo, může Sklenář jen spekulovat.

„Pokud tam seděl rybář, kterého zastřelili, jednoznačně nelovil na území Českého rybářského svazu, povolenky k lovení v dané oblasti mohl prodávat kdokoli. Uvidíme, jestli měl u sebe zastřelený průkaz a zda nás policie osloví s dotazem, jestli byl naším členem,“ dodal Sklenář, jenž informaci zjistil v sobotu po poledni.

Podle zjištění Deníku je však v dané oblasti zákaz rybaření. „Jde o slepé rameno Odry, které slouží jako rybí přechod, kterým mohou ryby překonávat nedaleký splav na samotné Odře. A v takovýchto místech se nevydávají povolenky k rybolovu, v oblasti je zákaz rybolovu," řekla Deníku mluvčí Dolních Vítkovic a Landek Parku Eva Kijonková.

Upřesnila také, že výdej povolenek není věcí Landek Parku, kterému patří okolní pozemky, vodní plochy Odry a slepého ramene patří státnímu podniku Povodí Odry.

Nedávná policejní kontrola myslivců při honu na hranici Ostravska a Frýdecko-Místecka:

Kontrola myslivců, Brušperk | Video: Deník/Jaroslav Perdoch