Projížďka luxusním sporťákem je sen nejednoho motoristy. Jak je to v takových případech s pojištěním? Na to se ptala redakce Deníku několika firem, které podobné zážitkové balíčky nabízejí.

Pojištění a spoluúčast

V Ostravě si zájemce může prostřednictvím firmy na zážitky Allegria zapůjčit na hodinu Porsche Boxter S. Za necelých tři a půl tisíce korun plus projetý benzin nabízejí hodinové svezení v tomto kabrioletu. Pojištění vozu je součástí dárkového balíčku a obsahuje pojištění odpovědnosti a havarijní pojištění vozidla na území České republiky s pětiprocentní spoluúčastí zákazníka v případě nehody. Vratná kauce je ve formě směnky na čtyřicet tisíc korun, která v případě úplného zničení vozu pokryje spoluúčast.

„Úrazové pojištění mají od nás klienti zdarma, ale každá nehoda nebo podobný případ se řeší individuálně a záleží, jestli klient dodržel smluvní podmínky a jestli nehodu zavinil, takže se toto téma nedá zobecňovat, ale snažíme se samozřejmě o to, aby jim žádné finanční postihy nehrozily," řekla Deníku Veronika Otlová z firmy Allegria.

Stejný systém spoluúčasti na škodě funguje u zážitkové firmy Essence.

„Všechny náležitosti s pojištěním si ošetřuje dodavatel, ať už se jedná o havarijní, nebo úrazové. Ještě se nám ale nestalo, že by se někdo naboural nebo nedej bože zranil," ujistila Jana Plavczová z firmy Essence.

Přečíst si smlouvu

I v případě zážitkových kurzů však platí zásadní pravidlo, které se týká podpisu jakékoliv listiny pořádně si ji přečíst. „Ze strany velkých seriózních firem bych se nekalého jednání neobával, ale i u nich je důležité se informovat, jak se případné škody a zranění řeší. V úplně nejlepším případě mít třeba vlastní úrazové pojištění a nespoléhat se na to, které poskytují," radí finanční poradce Tomáš Fiala.

POSTŘEH TEREZY KRUMPHOLZOVÉ: Pasení ovcí bez rizika

Oblečení, parfém, lístky do divadla, láhev vína, poukázka na masáž… S vybíráním dárků pro blízké a kamarády je to rok od roku těžší. Obzvláště když jde o významné výročí. Lámu si hlavu, jestli je tahle „flaška" pro tátovy sedmdesátiny dost dobrá nebo jestli z té nové proužkované košile, co dostal můj partner na Vánoce, nemám větší radost já sama. Jeho březnové třicátiny jsem proto vzala o to zodpovědněji. Po poradě s přáteli jsem pečlivě prostudovala nabídku zážitkových dárků. Seskok padákem, pilotování letadla, let balonem nebo projížďka sportovním vozem. Stačilo jen vybrat. Začala jsem se pídit po tom, jak jsou tyto „zážitky" pojištěny a co se bude dít v případě, že něco neklapne. A jestli s mým drahým bude s padákem skákat někdo, kdo vůbec ví, co to padák je. Že by mě odpovědi zprostředkovatelů zážitkových kurzů uklidnily, se říct nedá. Z nabídky jsem nakonec vybrala ten, který mi přišel nejméně rizikový pasení ovcí v Beskydech.