Ta od července do konce prosince loňského roku umožňovala beztrestně odevzdat nelegálně držené zbraně.

V našem regionu policisté převzali či na místě prozkoumali 366 zbraní či jejich částí a bezmála čtvrt milionu kusů střeliva.

Oproti poslední amnestii z roku 2009 ubylo zbraní (o 145), výrazně však (o 225 tisíc kusů) přibylo střeliva. Postaral se o to muž, který doma nalezl 205 tisíc nábojek do expanzních zbraní, na které je nutný zbrojní průkaz.

Expertizy? Ne vždy

Policisté zkoumali i tankovou věž s funkčním kanónem, kterou má ve své sbírce vojenský fanda z Karvinska.

Odevzdané zbraně až na výjimky procházejí kriminalistickou expertizou. Ta má odhalit, zda nebyly použity ke zločinům, případně nejde o již evidované zbraně.

„Zatím jsme nic takového nezjistili. Expertizy ale budou dále pokračovat," řekla Pavla Škorňová z odboru zbraní a střeliva moravskoslezské policie.

Ne všechny zbraně však bylo možné přinést na policejní služebnu nebo podrobit expertize. Týká se to například několikatunové věže s kanónem vzor 44 ráže 85 mm ze středního sovětského tanku, jehož výroba začala v roce 1943.

Část odevzdaných zbraní policie prezentovala na páteční tiskové besedě. Nechyběly mezi nimi pistole, samopaly nebo podomácku vyrobené zbraně.

„Paradoxně tank se nikdy neúčastnil bojů na východní frontě. Veřejnosti byl představen až v poválečných přehlídkách," vysvětlila Škorňová.

Věž s kanónem má ve sbírce fanda vojenské techniky z Karvinska. Exponát, ze kterého by se po úpravách dalo zřejmě i střílet, se nachází na zabezpečeném pozemku, kde si jej prohlédli i kriminalisté. Expertizu však provádět nebudou.

„Pokud je možné znaleckou expertizu provést, tak se provede. Pokud to není možné, tak provedena není, což je i tento případ. Specializovaná pracoviště kriminalistických expertiz nejsou vybavena na to, aby provedla odstřel z takto velkých zbraní. Dokumentaci jsme provedli přímo na místě," řekla Škorňová.

Pyrotechnici v akci

Během amnestie nebyla nouze o dramatické situace. Postarali se o ně lidé, kteří přinesli na oddělení miny nebo nabité zbraně s nataženým uzávěrem.

„Za zmínku stojí případ z Frýdecko-Místecka, kdy muž donesl protitankovou minu. Část budovy musela být evakuována. Na místo jsme povolali technika. Naštěstí se nepotvrdilo, že by hrozil výbuch," řekla Škorňová. Pyrotechnici zasahovali i na dalších odděleních, kam lidé přišli s granáty a dalšími nebezpečnými předměty. Vše se obešlo bez mimořádných událostí.

Jen vystřelit

Opatrní museli být i policisté z Novojičínska. Muž odevzdal sovětskou pistoli, kterou našel za trámem na půdě.

Zrezivělá zbraň s nataženým uzávěrem měla plný zásobník a náboj v nábojové komoře. Stačilo jen zmáčknout spoušť… To ale nálezce nevěděl. Jak sám řekl, ze zbraní má respekt a proto s pistolí nemanipuloval více, než bylo nutné.

U většiny zbraní budou lidé po expertize a vyřízení všech formalit žádat o jejich vrácení. Takzvané zakázané zbraně (mimo jiné vojenské a podomácku vyrobené), nebo ty, o které původní majitelé neprojeví zájem, propadnou státu.