Ten bude letos probíhat od poloviny října až do konce roku. Proběhne celkem deset dvouhodinových lekcí, které se budou skládat jak z praxe, tak i teorie.

Nejde totiž jen o to ubránit se potenciálnímu útočníkovi, ale také se případnému nebezpečí vyhnout. To znamená nechodit neosvětlenými uličkami, chodit raději ve více lidech a vyhýbat se podezřelým křovím nebo rohům, odkud ženy může překvapit útočník.

„Věnovat se také budeme problematice nutné obrany, aby si ženy uvědomily, kdy ji lze použít a aby jim to nezpůsobilo zbytečné komplikace," vysvětlil manažer prevence kriminality Lubomír Greň s tím, že chvaty, které se naučí, musí užívat přiměřeně nebezpečí.

Kapacita kurzu bude padesát účastnic. „Letos upřednostníme ženy s rizikovým povoláním," dodal Lubomír Greň.

Jedná se o ženy, které pracují s rizikovými skupinami lidí nebo jim případně hrozí fyzické napadení. „Jsou to například úřednice na sociálce nebo zdravotní sestry," přiblížil manažer prevence kriminality.

Jak se ubránit se naučí i senioři

Přihlásit se mohou ženy libovolného věku, které ovšem zvládnou fyzickou zátěž. Týkat se to tedy bude spíš mladších žen. „Nicméně nezapomínáme ani na starší a něco podobného připravujeme i pro seniory," dodal Lubomír Greň s tím, že chtějí oslovit kluby seniorů a na podzim by se tak mohli dozvědět něco o tom, jak se bránit útočníkům také důchodci.

Zájemci o kurzy se mohou hlásit mailem na adrese lubomir.gren@karvina.cz nebo telefonicky v pracovních dnech od 7 do 15 hodin na čísle 595 390 985.

Letos poprvé bude probíhat kurz sebeobrany žen v Domě dětí a mládeže Orlová.

Také tam čeká ženy deset lekcí pod vedením zkušeného trenéra karate v odloučeném pracovišti Spirála.

„Snažíme se připravovat aktivity nejen pro děti, ale i pro dospělé. Vzhledem k tomu, že například preventivní programy městské policie měly úspěch, tak si myslíme, že by i toto mohlo ženy oslovit," řekla ředitelka DDM Orlová Jana Šertlerová.

Kurzy sebeobrany pod názvem ´Ženy, naučte se bránit´ pořádá také Městská policie Havířov. Strážníci budou účastnice kurzu cvičit v tělocvičně na Základní škole F. Hrubína v Havířově-Podlesí.

Kurz bude probíhat v říjnu a v listopadu, pokaždé čtyři lekce po dvou hodinách. Začíná se 1. října od 17 hodin.

Zájemkyně se mohou hlásit do 27. září na telefonním čísle 596 410 133 nebo elektronicky na prevence.mpha@havirov-city.cz.