„Příroda to tak prostě zařídila,“ míní Vítězslav Dernický provozující na ostravském předměstí Nová Bělá rodinný pohřební ústav Charitas. Ve svých jednasedmdesáti letech má se vzorcem „zima = měsíce umírání“ velké zkušenosti. Ovšem tolik nebožtíků, jako od loňského podzimu, rozhodně nepamatuje ani on.

Lednice na těla se zaplňují

„Úmrtí je od toho konce října a počátku listopadu více snad o třicet procent,“ navazuje Dernického dcera Pavlína, působící též v oboru. Mezi ostravskými ,funebráky' se říká, že vize pražského evolučního biologa Jaroslava Flegra o „plných mrazácích na mrtvé“ se i jistým způsobem naplňují. Byť naštěstí nejsou v ulicích.

Frýdecko-místecká nemocnice má kapacitu boxů na těla vytíženou skoro na maximum. „Ale nedá se to přičítat jen počtu úmrtí s covidem či na covid!“ říká její mluvčí Jana Březinová. A vypočítává další faktory: vánoční svátky, karantény příbuzných (a oddalování zařizování pohřbů), vytíženost pohřebních služeb (ty řeší i domácí úmrtí) a nařízení omezující pohřby(a k tomu se přidávající ztížené i mnohdy zdlouhavé komunikace mezi pozůstalými).

Krematorium Ostrava nestíhá zpopelňovat zemřelé.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Krematorium jede nonstop

Ostravské krematorium má největší spalovací možnosti v Česku a už skoro čtvrt roku jede nonstop. „Štědrý den, Boží hod, Štěpán či silvestr a Nový rok nevyjímaje,“ konstatuje ředitel Ivo Furmančík s tím, že dovozy nebožtíků rostou až o šedesát procent. Také on ale říká, že jen polovina z toho jsou „covid-úmrtí“.

Dlouhodobý průměr v ostravském krematoriu – spádovém pro celý Moravskoslezský kraj – činí 950 zpopelnění měsíčně. „V listopadu to ovšem bylo 1570, v prosinci 1576 zesnulých,“ upřesňuje ředitel. K personálu proto od podzimu přibírá kolegu navíc, jenž má zatím za úkol zejména manipulace s dováženými rakvemi.

Od podzimu též mají pro tři spalovací pece v komplexu ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě kromě běžné kapacity na ukládání těl na výpomoc „samostatné chladicí zařízení“ pro dalších pětačtyřicet nebožtíků. „Minulý týden jsme přistavilii jeden chladírenský návěs a počátkem tohoto týdne druhý,“ podotýká Ivo Furmančík.

Krematorium Ostrava nestíhá zpopelňovat zemřelé.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

Kraj žádá o pomoc

Moravskoslezský kraj v úterý 5. ledna hlásí Ústřednímu krizovému štábu do Prahy „nepříznivou situaci v oblasti pohřebnictví“ a žádá o její řešení. „Vyzýváme s ohledem na situaci v krematoriu v Ostravě ke koordinaci rozvozu těl zesnulých po území ČR a zapojení méně vytížených krematorií,“ dodává mluvčí Nikola Birklenová.