Skiareál nechalo město vybudovat v roce 2006. Cílem bylo oživit zimní turistický ruch ve městě a okolí.

„Tenkrát byla jiná doba. Lanovky v okolí nexistovaly. Nebyla střediska Přemyslov, Filipovice, Kopřivná. Ve Zlatých Horách jsme měli letní turistické cíle, v zimě tu ale neprošel živáček,“ vzpomíná starosta Zlatých Hor Milan Rác.

O prodeji lyžařského areálu se ve Zlatých Horách mluvilo několik let.

„Aby mohl areál dál fungovat, je pro něj důležitý investor. Město už nemá sílu do něj dál investovat. Nyní řešíme například rekonstrukce bytů. Myslím, že toto je spíše role města, než stavět další lanovku,“ řekl.

Součástí prodeje je několik parcel a budov, technologie lyžařského areálu včetně čtyřsedačkové lanovky, sněžná děla nebo rolba. Samotná sjezdovka se nachází na pronajatých pozemcích.

Kolik stál a za kolik se prodává?

Minimální prodejní cena vychází ze znaleckého posudku a je stanovena na 36,8 milionu korun. Výstavba areálu před patnácti lety vyšla na více než sto milionů korun, dotace pokryly 65 milionů.

Podle ředitele Sdružení cestovního ruchu Jeseníky Tomáše Raka má lokalita potenciál.

„Za nás je to velmi dobré místo. I kvůli turistům z Polska. Když by se areálu chytil někdo, kdo v této oblasti umí podnikat, není v ní nováček a zná tuto problematiku, myslím, že ho dokáže velmi dobře využít. Možná i investor z Polska. Byť je krize, lidem, kteří mají peníze, krize významně neublížila a tyto věci se dobře nakupují,“ řekl.

V plánech je i druhá lanovka

Na celém prodeji je unikátní i fakt, že město areál prodává s projektem na výstavbu jeho druhé etapy. V ní se počítá s druhou lanovkou na horu Příčná. Na jejím vrcholku by mohla vyrůst rozhledna.

„Máme projektovou dokumentaci, podařilo se zachovat stavební povolení, záměr je zanesený i v územním plánu. Kdyby se našel investor, může záhy stavět,“ poznamenal starosta Rác.

Čtyřsedačková lanovka vede na vrchol Zámeckého vrchu. Dolní stanice lanovky se nachází ve 480 metrech, horní v 660 metrech. Lanovka měří zhruba dvanáct set metrů, za hodinu dokáže přepravit 2400 lidí.

Areál ve Zlatých Horách otevíral kvůli přírodním podmínkám zpravidla jako jeden z posledních v Jeseníkách.

„Na druhou stranu, dnes jsou technologie úplně jinde. Zasněžuje se i v místech, kde dříve sjezdovky vůbec nebyly, jako je Monínec u Prahy. Problematika sněhu je věc, kterou lze technogicky řešit,“ poznamenal Tomáš Rak.

Areál ve Zlatých Horách by nebyl první, který v Jeseníkách mění majitele. Před zhruba pěti lety přešlo na nového vlastníka středisko na Červenohorském sedle.