Především při sekání trávy v České republice každoročně přijde o život padesát až šedesát tisíc srnčat. Odborníci proto začínají využívat drony, které jim pomohou odhalit a zachránit zvířata ukrytá na loukách a v polích, a před samotným sečením pracovníci zvíře vynesou, případně jej vyplaší.

Ilustrační foto. Srnče.Zdroj: Jan Matulka

Letos jsou navíc podle agronoma Lukáše Stoška ze zemědělské firmy JAKARTA, s. r. o., nadprůměrné stavy nejen srnčí zvěře, ale je také hodně divočáků, ti pak způsobují nemalé škody. „Je to dáno tím, že je vlhčí rok, než byl minulý, kdy se drželi spíše v chládku v lese, aktuálně jsou více v plodinách, dělají si tam cesty a hromady z rostlin, ve kterých leží,“ uvedl.

Rys ostrovid.
Rysům se pod Lysou horou daří, dokládají to i fotopasti

„Dron se jednoduše napojí na mobilní telefon a prostřednictvím jeho displeje mohu sledovat danou oblast, ze které pořizujeme snímky i videa,“ popsal princip fungování mladý agronom. Létajícího hlídače pořídili již v minulém roce. „Myslím si, že je to hodně přínosná věc, zkušenosti máme již dostatečné a jsou dobré,“ sdělil

a dodal, že ještě lepší jsou drony s termovizí, které odhalí zvířata i ve vysoké trávě.

Nehlídají se jen srnky. Jedním z ptáků hnízdících v pšenici je moták pochop, kterého většinou hlídají ochranáři a jehož místo na poli označí. „Dále je to čejka chocholatá nebo modrásek bahenní, kvůli jeho cyklu se vynechává sečení určitých ploch luk, na kterých roste rostlina krvavec toten,“ uzavřel Lukáš Stošek.

KLASICKÉ METODY

Kromě dronů zemědělci využívají klasické metody. Je to uvědomění místních mysliveckých spolků, které si pole před sečením v jejich vlastním zájmu prochází. A dále akustické plašiče.

Rozbor vody. Ilustrační foto.
Majitelé studní si mohou nechat vypracovat profesionální rozbor vody

„Ačkoliv o uplatnění moderní techniky víme, zatím si vystačíme s užitím plašiček a tradičních postupů, jako je sečení od prostřední části polí,“ prozradil Dušan Schreier, předseda představenstva ZEMĚDĚLSKÉ a. s. Opava-Kyle-šovice, a doplnil, že mezi agronomy je také několik členů mysliveckého spolku, a tak věří, že si situaci na polích hlídají, jelikož ke střetu se zvířetem ještě nedošlo.