Sestry příplatek vítají, je však podle nich nespravedlivý vůči těm pracovníkům, kteří na zvýšení platů nemají nárok. Mezi ty patří i ošetřovatelky, sanitáři a zdravotničtí asistenti, kteří pracují na směny pod dohledem.

„Jsme rádi, že přidáno dostaly alespoň sestry, protože zdravotnictví i sociální služby jsou dlouhodobě podfinancované. Je ale krajně nezodpovědné a diskriminační tímto způsobem rozbíjet týmy v nemocnicích,“ vysvětluje například Monika Botoš, zdravotní sestra a zároveň předsedkyně Základní organizace Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR při Nemocnici s poliklinikou Havířov.

Atmosféra houstne

Nastavená pravidla dělají podle ní mezi nemocničním personálem zbytečně „zlou krev“ a na zaměstnancích je cítit zklamání.

„Nárok na zvýšení mají přece i ošetřovatelé a sanitáři, kteří představují nezastupitelné profese, stejně jako zdravotníci v zařízeních sociálních služeb,“ dodává Botoš s tím, že na nespravedlivost řešení upozorňovaly odbory vládu při mnoha jednáních, vždy však bez akceptace zodpovědných.

„Jsme jeden tým! Nejen sestry jsou odloučeny od rodin, ale i holky – ošetřovatelky či sanitářky, které s námi pracují a bez kterých se neobejdeme. Všichni to vnímáme jako křivdu,“ potvrzuje její slova staniční sestra havířovské nemocnice Věra Kočendová.

Zástupci jednotlivých zdravotnických zařízení přitom problematiku chápou, ostatnímu personálu by však musely přidat z vlastních zdrojů a na to peníze nejsou.

Hrozí odchod personálu?

Na nespravedlivé navýšení upozorňuje už několik měsíců i sama šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková.

„V zařízeních to přináší řadu emocí a velké problémy. Na směně jsou dvě sestry – jedna z nich pracuje jako sestřička, která může pracovat samostatně, druhá jako sestřička pod odborným dohledem. Obě přitom odvádějí stejnou práci, v praxi však příplatek dostane jen jedna z nich,“ zlobí se šéfka odborů.

Asociace krajů se pak obává i toho, že vyplácení příplatku jen části sester bude mít za následek odchod řady zdravotnic a zdravotníků z nemocnic. Podle Dagmar Žitníkové je přitom situace s personálem v jednotlivých zařízeních už teď „tristní“ a dál se zhoršuje. Odbory proto žádají, aby vláda pravidla pro vyplácení příplatku změnila.

Pavla Krůčková