Jak na výsadbu živého plotu z habrů:

| Video: Youtube

Habr je nenáročný na údržbu a zvládnou ho pěstovat i začínající zahrádkáři. Velmi dobře odolává mrazu, suchu i silným větrům a zvládne růst i v místech, kde není plné slunce. Přestože patří mezi opadavé dřeviny, je oblíbencem milovníků živých plotů. V průběhu roku se totiž úžasně zbarvuje.

Sytě zelené vejčité listy se zoubkovanými okraji se s příchodem podzimu zbarví do žlutooranžova až hněda a vydrží na dřevině do jara, kdy opadnou až při rašení nových svěže zelených listů.

close Živý plot z habru změní na podzim svoji zelenou barvu. Listy jsou až do jara, kdy opadají, tmavě hnědé. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Živý plot z habru změní na podzim svoji zelenou barvu. Listy jsou až do jara, kdy opadají, tmavě hnědé.

V přírodě habr dorůstá až 20 metrů. Živý plot z habru si ale upravíte na výšku podle potřeby. Může mít 1,5 až 4 metry. Tvaruje se snadno, snese i výrazný řez a spolehlivě znovu obrazí, kdyby se vám v průběhu střihání něco nepovedlo.

Živý plot vám zajistí nejen soukromí, ale můžete ho využít i na zajímavé předěly ve své zahradě. Ocení ho také řada živočichů, kteří v něm najdou své útočiště nebo ptáci, kteří v něm mají klidné místo pro své hnízdění.


Nahrává se anketa ...

Výsadba živého plotu z habru

Habr roste rychle a husté porosty vytvoří dokonalou živou hradbu, která vás oddělí od okolí. „Roční přírůstek habru je 20 až 40 centimetrů, což lze regulovat každoročním řezem,“ uvádí web Hedges Online.

Přestože habru vyhovuje téměř jakákoliv půda, upřednostňuje úrodnější zeminu. Na zamokřených, těžkých jílovitých půdách by se mu příliš nedařilo. Sazenice habru se vysazují nejčastěji o výšce 80 – 100 cm, ale mohou mít až 180 – 200 cm.

close Sazenice habru vytvoří na okraji trávníku živý plot. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Sazenice habru vytvoří na okraji trávníku živý plot.

Živý plot z habru se vysazuje v množství tři až čtyři sazenice na 1 metr.

„Živé ploty je možné vysazovat zjara i na podzim, případně na sklonku léta, aby do zimy zakořenily. Budou však potřebovat důkladnou a pravidelnou zálivku. Dobrým pomocníkem je mulč,“ uvádí iReceptář a přidává i vhodný postup:

  • Jámy musí být prostorné, aby měly kořeny dostatek místa.
  • Jámu pro výsadbu vyplníme kvalitní kompostovou zeminou.
  • Pro nízké ploty sázejte čtyři rostliny na metr.
  • Pro vyšší ploty sázejte tři sazenice na metr.
  • Plot můžete vysazovat v jedné i více řadách, podle možností.

Velmi oblíbeným živým plotem je také bobkovišeň:

První rok výsadby se hnojení nedoporučuje. Pak je ale dobré vždy na jaře rostliny přihnojit kompostem nebo vhodnou dávkou minerálního hnojiva.

Střihání živého plotu z habru

Pro svůj bujný růst do výšky i do stran se musí habrový živý plot stříhat dvakrát ročně. Nejdříve v červnu a pak na konci srpna nebo začátkem září. Za dva roky od výsadby už budou habry pěkně zahuštěné. Za další rok až dva budete mít parádní plot.

Podívejte se, jak se střihá živý plot:

„Pomocí ostrých zahradnických nůžek seřízněte každý výhonek na dva nebo tři listy od jeho základny. Postupujte po celé šířce živého plotu a ruku s nůžkami držte v pravém úhlu k tělu, abyste udrželi rovný vrchol,“ radí časopis Gardeners World.

Upozorňuje, že je třeba pravidelně kontrolovat, zda je výška živého plotu všude stejná. Pokud to neodhadnete pouhým pohledem, můžete si vzít na pomoc provázek.

close Stříhání živého plotu z habru. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Stříhání živého plotu z habru.

„Jakmile je horní část živého plotu hotová, je snadné oříznout strany. Začněte ořezávat nahoře a postupujte dolů tak, aby základna zůstala o něco širší než horní část plotu,“ dodává Gardeners World.

Pak už stačí zkontrolovat, jestli jste odstřihli i všechny zapomenuté výhony, shrabat větve a přidat je do kompostu.