Jarní řez rybízu:

| Video: Youtube

Keře rybízu vám vydrží i čtyři desítky let. Pokud se ale o ně nebudete řádně starat a ve správný čas je prořezávat, bude každým rokem menší nejen úroda, ale i velikost samotných plodů. Pravidelný udržovací a zmlazovací řez potřebuje i stromkový rybíz. Jeho životnost je sice jen kolem deseti let, ale česat jeho velké plody je zase mnohem snazší, než je tomu u keříkových rybízů.

Ať už máte červený, bílý nebo černý rybíz, jarní řez potřebují všechny. V některých fázích se ale řez liší a má své specifika.

Jak prořezávat keříkový rybíz

Nejprve je třeba odstranit po zimě polámané, poškozené nebo pomrzlé větve. Další postup už záleží na tom, jak starý je rybízový keř. První tři roky po výsadbě sazenice se omezuje počet výhonů tak, aby se každý rok nechaly vždy jen čtyři nebo pět nových větví a starší větve se zkracují tak, aby měl keř hezký tvar.

Sklizeň rybízu:

„Jakmile rostlina dosáhne věku čtyř let a bude mít zhruba dvanáct výhonů, začněte odstraňovat větve, které jsou starší než tři roky. Každoroční jarní prořezávání rybízu pomůže zachovat tvar keříku, zajistí dostatek světla, proudění vzduchu a větší úrodu,” radí zahradnictví Gardening. Nejstarší třetina výhonů se tak obmění za nové výhony a plodnost keře bude maximální.

Řez v prvním roce

V prvním roce po výsadbě zakrátíme jednoleté výhony na tři pupeny. Silné výhony pak umožní založit korunu keře. Tímto způsobem se prořezávají červené, bílé i černé odrůdy rybízu.


Nahrává se anketa ...

Řez ve druhém roce

Ve druhém roce vybereme pět nejsilnějších a nejlépe postavených výhonů, které není potřeba zastřihovat. Ostatní slabé nebo poškozené výhony odstřihneme těsně u země.

Řez ve třetím roce

Keř rybízu by měl mít koncem třetího roku od výsadby pět jednoletých výhonů a stejný počet dvouletých a tříletých větví. Od této doby se pak provádí udržovací řez a péče je zaměřená na tvar koruny.

„Nejlepší způsob, jak prořezávat rybíz, je používat ostré nástroje, které provedou čisté řezy a nebudou přitahovat patogeny,“ připomíná zahradnictví Gardening.

Udržovací řez

Udržovací řez u červeného a bílého rybízu

Udržovací řez je potřeba provádět každý rok, abyste zachovali rovnováhu mezi růstem a plodností rybízu. U červeného a bílého rybízu je třeba v červenci po sklizni plodů odstranit čtyřleté, případně pětileté výhony, které už příliš neplodí. Seřízněte je těsně při zemi. Mladé silné výhony tak budou mít dostatek prostoru.

Bílý rybíz:

„Pravidelné prořezávání větví starších tří let může keř omladit a pomoci mu aktivně růst a plodit,“ vysvětluje web Thumb Garden.

„Chcete-li zvýšit produktivitu červeného a bílého rybízu, můžete provést další krok, a to oříznutím každé větve asi o třetinu její délky řezem těsně nad pupenem směřujícím ven, aby výsledná větev vyrostla směrem ven. nebo směrem nahoru,“ radí zahradnický web Chelsea Green.

Udržovací řez u černého rybízu

U černého rybízu je lepší odstraňovat už tříleté větve, nejlépe hned po sklizni. Pokud byste nechali starší větve, úroda by byla slabší a plody výrazně menší i méně kvalitní. „Většina úrody černého rybízu dozrává na 2-3letých výhonech. Nemá tedy smysl nechávat větve staré čtyři, pět let, protože jejich plodnost je slabá a přijímají hodně živin," uvádí web Thumb Garden.

U černého rybízu je lepší prosvětlovat korunu, než zkracovat hlavní větve.

Jak poznáte stáří větví? „Stáří větví lze odhadnout z šířky a barvy větve a také z toho, kolik z ní vyrostlo bočních výhonů. Nejsvětlejší hnědé, nejužší a nejrovnější výhony, kterým chybí boční větve, jsou staré jeden rok. Poněkud tmavší, silnější větve, které mají některé boční výhonky, jsou staré dva roky. Nejtmavší s větším počtem postranních výhonů jsou tříleté a starší,“ uvádí web Chelsea Green.

Jak prořezávat stromkový rybíz

Stromkový rybíz má své výhody i nevýhody. K výhodám patří, že má mnohem větší plody než keřové rybízy. Také sklizeň je jednodušší než u keřů. K nevýhodám patří, že vydrží jen 8 – 12 let. Abyste jejich životnost maximálně prodloužili, musíte se o ně správně starat.

Řez stromkového rybízu:

| Video: Youtube

I u stromkových rybízů začněte odstraněním poškozených větviček a výhonů z podnože, které jsou neplodné. Jde o meruzalku, na kterou se rybíz roubuje. Při prořezávání je důležité udržovat korunu ve středu volnou a zbavit se přednostně výhonů, které míří do koruny a zahušťují ji. Výhony směřující do stran nechte růst a zkracujte je vždy na venkovní očko, aby se koruna zvětšovala a měla kulovitý tvar. Nezapomeňte, že stromek rybízu musí mít dostatečnou oporu.