Podle koučky dětí a mládeže z Celoročního klubu Hanka Lucie Strakové jsou přístupy k fyzickému i duševnímu zdraví různé. „Někdo vyhledá lékaře při každém zakašlání, někdo se brání návštěvě i při vykašlávání krve. Každý má hranici jinde. A každý v určitou chvíli cítí, že teď už je to nad jeho síly a je třeba pomoc z venku. Stejně jako když mě již neuklidňuje pobyt v přírodě či nepotěší kontakt s kamarády, hledám pro sebe nebo své děti jiné cesty a třeba i odbornou pomoc,“ řekla Deníku.

Na rozdíl od Spojených států, kde patnáct let působila, není podle ní v české společnosti běžné mít svého psychologa. Mnoho lidí se navíc za jeho využití stydí. „I proto často volí alternativní cestu – koučování. I ta má ovšem hranice a správný kouč ví, kdy už je situace nad jeho síly a je třeba zapojit psychologa, psychoterapeuta nebo psychiatra. Stejně jako léčitel ví, kdy je třeba přizvat lékaře,“ dodala.
Dlouhé čekání
Problém je i to, že na dětského psychiatra či psychologa rodina nezřídka čeká i půl roku. Atestovaných dětských psychiatrů je v Česku necelých dvě stě, klinických psychologů necelá tisícovka, přičemž zaměření na nejmladší generaci má jen desetina z nich.
Jako šafránu je i multidisciplinárních týmů, kde pracují dětští psychiatři, psychologové, zdravotní sestry, sociální pracovnice, speciální pedagogové, rodinné poradkyně či terapeutky. „Stát se situaci snaží zlepšovat. Rodiče se mohou obrátit i na svoji zdravotní pojišťovnu, která má povinnost péči zajistit,“ řekl Deníku mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob.

Duševnímu zdraví dětí a dospívajících od dvanácti do šestnácti let se věnuje například také internetová Safezóna. „Naší myšlenkou bylo najít základní informaceo tématu a propojit organizace, které se touto oblastí zabývají,“ řekla Deníku Michaela Jelínková z komunity specialistů napříč obory Česko.Digital, kteří se ve volném čase snaží pomáhat státu a nestátním organizacím.
Safezóna vznikla jako bezpečné místo v online prostoru. „Tedy webová stránka, která dětem nabízí možnost získat informace o citlivých problémech, jež ve svém věku řeší,“ dodala Jelínková.