Co o platech lékařů v článku najdete:
Pavel pracuje jako praktický lékař v menším českém městě. Má vlastní praxi. Jelikož kolem moc praktiků není a on má dobrou pověst, registrováno je u něj i plno lidí z okolí. Po zaplacení pronájmu a platu sestřičky si vydělá kolem 85 tisíc korun měsíčně.
Podle databáze Národní soustava povolání, spravované ministerstvem práce a sociálních věcí (MPSV), si praktičtí lékaři měsíčně vydělají od 47 tisíc do 145 tisíc korun. Skutečný průměr ale nelze zjistit. „Většina praktických lékařů a ambulantních specialistů jsou soukromí lékaři. Buď mají společnosti s ručením omezeným, nebo působí jako fyzické osoby. Člověk od člověka je to jiné,“ řekl Deníku mluvčí České lékařské komory Michal Sojka.
Lékař Jan Přáda varuje před možným vývojem plánované péče. Přečtěte si rozhovor:
Podle něj záleží na tom, jaké mají náklady, jestli jsou ve vlastním, platí nájem, případně jak vysoký. „Roli hraje i počet výkonů a pacientů,“ doplnil právník Sdružení praktických lékařů ČR Jakub Uher.
Podobné je to u zubařů. Ti si podle databáze spravované MPSV vydělají od 45 tisíc do 109 tisíc korun měsíčně. Ani u nich ale nelze věrohodný průměr ani celkovou částku zjistit. „Většina stomatologů má soukromou praxi a své platy nám nesdělují. Ani nemáme právo zjišťovat je,“ uvedla mluvčí České stomatologické komory Veronika Dufková.
Podle lékaře, který si přál zůstat v anonymitě, si atestovaný praktik a zubař vydělají mnohem víc, než uvádí spodní hranice oficiální databáze. „Praktici by měli mít minimálně osmdesát tisíc. Ti, kteří jsou ve vyjednávání trochu zdatnější, i přes sto tisíc. Zubaři ještě více,“ podotkl.
Dlouhé přesčasy
Na základě platových tříd a stupňů pracují především lékaři v nemocnicích zřizovaných státem či kraji. Výše jejich základního příjmu se odvíjí od toho, zda jsou po atestaci, či v přípravě na ni, i od toho, jak dlouhou mají praxi.
Pokud jsou po vysoké škole a zatím bez atestace, jejich tabulkový výdělek se pohybuje kolem čtyřiceti tisíc korun, po deseti letech praxe kolem 55 tisíc. Skutečný výdělek ale záleží na mnoha faktorech – na počtu odpracovaných služeb či osobním ohodnocení.
K situaci v nemocnicích se v debatě Deníku vyjádřil premiér Fiala:
Proto mnoha lékařům nepřidá, když si čtou, jak si průměrně vydělávají přes 100 tisíc korun měsíčně.
„V tom průměru není započítáno těch několik stovek hodin přesčasové práce a nikoho z komentátorů pod článkem nezajímá, že onen průměr rozhodně neodpovídá přepočtu na úvazek 1.0,“ napsal pro web pomedine.cz lékař Martin Palička z Onkologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava.
Mnoho lékařů totiž s přesčasy pracuje jeden a půl i více úvazku, čtyřicet až šedesát procent jejich odměn tudíž tvoří přesčasová práce. Znamená to dlouhé šichty, kdy jsou nezřídka v práci dnem, nocí i o víkendech.
Srovnání s Německem
K situaci v Česku je kritický i 29letý internista Jakub Kovář působící v jedné z nemocnic německého Saska. „V Německu jsme rozhodně placeni lépe. Další rozdíl je v tom, že se evidují a proplácí všechny přesčasy. V Česku musejí lékaři pracovat i stovky hodin ročně zadarmo. Vlastně to jsou novodobí otroci. Ředitelé nemocnic o situaci vědí, ale je jim to jedno,“ sdělil Deníku.
Lékařské přesčasy jsou opravdu náročné. Přesvědčte se sami:
V Německu podle něj začíná plat mladého lékaře po vysoké škole na 4 000 eur (podle kurzu z 29. listopadu to je přes 97 tisíc korun) bez služeb. „Se službami se dostáváme na 5 000 eur měsíčně (tedy přes 121 tisíc korun – pozn. red.). Rozdílem je i skutečnost, že každý rok nám platy rostou. Existují na to tabulky, které se musí dodržovat,“ dodal.
Situace po atestaci
I v Česku má dojít k posunu, ale až pro lékaře po atestaci. „U specialistů interny aktuálně platí, že po atestaci máte jistou třináctou platovou třídu, přičemž čtrnáctou má jen část lékařů. Od nového roku by měla být po atestaci automaticky čtrnáctá třída. Stejné to je třeba u ortopeda či chirurga. Různé obory mají různé příplatky a samozřejmě se liší osobní ohodnocení,“ řekl Deníku pod podmínkou anonymity jeden z lékařů.
Základní plat mladého lékaře, který má čerstvě po atestaci, nyní začíná na necelých padesáti tisících korun (od ledna by mohl začínat na přibližně 52 tisících) a končí na něco málo nad 55 tisíci. Záleží nejen na platové třídě, ale i na tom, jak dlouho se na atestaci při práci připravoval a jak dlouhou má praxi.
Premiér Petr Filala se dohodl s lékaři. Jak?
To se může podle oborů lišit. Specializační vzdělávání totiž může trvat až 6,5 roku. Skládá se ze základního kmene, kdy mladý lékař prochází kolečkem po různých specializovaných odděleních, a následné přípravy k samotné atestaci. Ve výdělcích lékařů tedy hraje roli mnoho proměnných.
Deník se pracovním podmínkám lékařů věnuje. Nedávno zmapoval pracovní dny doktorů v nemocnicích, na ambulancích či na záchrance.
Chirurg z nemocnice Vyškov Jaroslav Kubalák se kupříkladu svěřil, že na kalendářní měsíc mu připadne šest služeb, z toho přibližně dvě na víkend. Průměrně tedy 80 hodin za měsíc.
Základní platy lékařů (bez služeb a přesčasů)
Mladý lékař (bez atestace, ve specializačním vzdělávání) z fakultní nemocnice:
38 980 – 51 940 Kč
Lékař zdravotní záchranné služby
po atestaci: 49 150 – 55 160 Kč
s 10letou praxí: 53 430 – 56 670 Kč
Specialista interny
po atestaci: 49 150 – 55 160 Kč
s 10letou praxí: 53 430 – 56 670 Kč
Ortoped či chirurg (s kolegy se střídá i v ambulanci)
po atestaci: 49 150 – 55 160 Kč
s 10letou praxí: 53 430 – 56 670 Kč
Praktický lékař
od 47 000 do 145 000 Kč
Zubař
Od 45 000 do 109 000 Kč
Poznámka: Údaje vycházejí z platových tříd a stupňů (podle praxe). U praktických lékařů a zubařů z databáze MPSV (jelikož většinou provozují soukromou praxi, přesný průměr a výdělek nelze věrohodně zjistit).