Omikron BA.5 je vysoce nakažlivá subvarianta koronaviru, která vyvolává obavy, protože přispívá k nové vlně infekcí po celém světě, včetně České republiky.

Vědci se nyní zabývají identifikací rozdílů mezi BA.5 a ostatními kmeny, včetně schopnosti znovu infikovat lidi během několika týdnů po prodělání covidu. Přední britský imunolog navíc naznačil, že by mohl nový kmen u pacientů způsobovat nový příznak.

Virus SARS-CoV-2, snímek z transitního elektronového mikroskopu
Studie se shodují. Vědci mají jasno, co konkrétně odstartovalo pandemii covidu

„Jedním z dalších nových příznaků BA.5, který jsme zaznamenali, je noční pocení," řekl v polovině července irské rozhlasové stanici profesor z Trinity College Dublin Luke O'Neill. „Není to zvláštní?” dodal.

Subvarianta BA.5 je podle britského deníku The Independent spolu s BA.4 příčinou prudkého nárůstu případů v řadě zemí, mimo jiné v celé Evropě a v Austrálii. Stala se také dominantní variantou v USA.

„Onemocnění je trochu jiné, protože se změnil virus. Existuje proti němu již určitá imunita a právě tato kombinace odolného imunitního systému a mírně odlišného viru může vést k mírně odlišnému průběhu onemocnění, jehož charakteristickým rysem je kupodivu noční pocení,” sdělil profesor O'Neill v rozhovoru pro Newstalk.

Pandemie opět přitvrzuje, koronavirus zmutoval a nevadí mu nově ani teplo. Ilustrační foto
Koronavirus zmutoval. Je extrémně nakažlivý a nevadí mu ani teplo

Vzápětí zdůraznil význam vakcinace. „Velmi důležité je však poznamenat, že pokud jste očkováni a jste posíleni, nepřechází průběh této subvarianty v těžký, to je poselství, které je třeba lidem stále připomínat,” poznamenal.

Subvariantu BA.5 objevili poprvé v Jihoafrické republice v únoru, měsíc poté, co byla v téže zemi identifikována BA.4. Obě se od té doby rozšířily po celém světě a vyvolaly obavy z opětovného výskytu infekcí koronaviru ve velkém.

Koronavirus v České republice

Data českého ministerstva zdravotnictví ukazují, že v České republice se za celou dobu pandemie nakazilo koronavirem přes čtyři miliony lidí. (Do tohoto počtu nejsou zahrnuty případy, kdy se někdo nakazil opakovaně. Podezření na takzvanou reinfekci je více než 295 tisíc.) V souvislosti s tímto onemocněním zemřelo v Česku již více než 40 tisíc lidí. 

Očkování - Ilustrační foto
Žádná drakonická opatření, jen vakcína. Válek představil další kroky k očkování

Hospitalizovaných bylo k datu 14. srpna celkem 808 osob. Za posledních sedm dnů připadá na sto tisíc obyvatel 117 nakažených. Takzvané incidenční číslo mělo před týdnem hodnotu 136, snížilo se tedy o 19. Nejvyšší zůstává nadále v Praze, kde na sto tisíc obyvatel připadá za posledních sedm dní 156 nakažených. Naopak relativně nejlepší situace je na Vysočině, kde je incidence 84. Pod stovkou se drží ještě v Libereckém, Plzeňském a Jihočeském kraji.

Nejčastější příznaky omikronu

silná únava
bolesti celého těla
silné noční pocení
kašel
bolest/škrábání v krku
rýma
bolest hlavy
zbarvení rtů, nehtů a kůže do šeda (z důvodu nedostatku kyslíku)
u dětí se může objevit i vyrážka
oproti předchozím variantám obvykle chybí ztráta chuti a čichu