Zápach z úst, odborně halitóza, sužuje nejen lidi, kteří problémem trpí, ale bohužel i ostatní, kteří s nimi přijdou do blízkého kontaktu. Problém, který se zpočátku může jevit jako banální záležitost, může mít ohromný vliv i na psychiku člověka a celkovou kvalitu jeho osobního i pracovního života. Podle stomatologického webu Sikl a Caha trpí páchnoucím dechem zhruba čtvrtina populace.
Tipy na správné čištění zubů:
„Na našem trhu naleznete velké množství výrobků, které mají proti páchnoucímu dechu bojovat, ovšem každý z nich je pouze dočasným řešením, který neléčí příčinu,“ stojí na webu.
Vážné komplikace jsou výjimečné
Příčinou špatného dechu může být hned několik faktorů. V nejhorším případě může jít o vážná onemocnění, jako jsou například záněty jícnu, žaludku, žaludeční vředy, onemocnění jater, cukrovka či akutní záněty horních cest dýchacích. Vážné zdravotní problémy mají však na svědomí zápach z úst jen výjimečně.
„Příčinu vzniku zápachu úst hledejme v devadesáti procentech přímo v dutině ústní. Může za ní stát nedostatečná hygiena, zánět dásní, zubní kazy či zubní povlak, který je za zápach přímo zodpovědný,“ stojí také na webu Sikl a Caha. Příčin, proč někdy dech páchne jako výkaly, však může být daleko víc.
Nedostatečná hygiena úst
Dodržujete-li základní hygienické návyky, je pravděpodobné, že si čistíte zuby minimálně dvakrát denně. I tak však může docházet k tomu, že váš dech je dlouhodobě nevábný a způsobuje vám mnoho společenských nepříjemností. Zuby totiž nestačí čistit dvakrát denně, odškrtnout si, že máte hotovo, a čekat, že když otevřete ústa, bude všechno v pořádku.

„Pokud si zuby nečistíte pravidelně, může to způsobit, že váš dech bude páchnout jako výkaly. Na zubech se začne hromadit plak i bakterie, a pokud neodstraníte zbytky jídla například zubní nití, zůstanou mezi zuby a váš dech zanedlouho začne nepříjemně zavánět,“ souhlasí lékařka Alana Biggersová na webu Healthline.
K zápachu úst však může vést i onemocnění dásní, které bývá někdy způsobeno dlouhodobým zanedbáváním ústní hygieny.
Opomíjené čištění jazyka
Speciální kartáčky, stěrky a škrabky na jazyk seženete prakticky v každé drogerii či obchodě s výrobky pro ústní hygienu. I tak ale mnoho lidí stále nepřikládá čištění jazyka velkou váhu. „Zápach z úst je většinou způsoben bakteriemi, které produkují síru a způsobují tak typický hnilobný zápach. Množí se především v zadní části jazyka a v okolí hrdla a uvolňují zapáchající těkavé sloučeniny síry,“ stojí na webu Better Health.
Jak naučit děti pečovat o ústní dutinu:
Pokud si stoupnete před zrcadlo a vypláznete na sebe jazyk, pravděpodobně na něm naleznete bílý povlak, a to zejména na zadní straně jazyka. Právě tento orgán je za špatný dech ve velké míře zodpovědný. Správná hygienická pomůcka a osvojení si taktiky čištění jazyka může nevábný vánek z vašich úst nadobro odvát pryč.
„Mandlové kameny“
Máte-li čepy na mandlích, poznáte to podle příznaků. Zpravidla se ohlašují tlakem a bolestí v hrdle, zápachem z úst, oteklými mandlemi, citlivýma ušima, obtížným polykáním a nepříjemným pocitem, jako by vám něco uvízlo v krku.
Možná se vám už někdy stalo, že jste si odkašlali a v ústech se vám objevila miniaturní hrudka bílé či béžové barvy, ze které se linul neuvěřitelně silný zápach a způsobil vám nepříjemnou pachuť v ústech. S největší pravděpodobností šlo o „mandlový kámen“, který vzniká hromaděním zbytků hlenů, bakterií, nečistot či mrtvých bílých krvinek v prohlubních krčních mandlí.
Mandlové kameny se často uvolní samy od sebe, ale abyste jejich tvorbě předešli a udělali maximum pro to, aby váš dech nebyl cítit, dbejte na důkladnou hygienu zubů i jazyka, vyplachujte si ústní dutinu ústní vodou a můžete i kloktat vlažný roztok slané vody, jak radí například web Medlicker. Mandlové kameny lze také jemně odstranit vatovou tyčinkou – ovšem může to vést k dávicímu reflexu.
Sucho v ústech
Řešení problému se špatným dechem však může být podle webu Dental touch mnohem snazší, než si myslíte. Někdy za ním totiž nemusí stát žádný zdravotní problém, ale obyčejný nedostatek vody.

„Když je vaše tělo dehydratované, neprodukuje dostatek slin. Ovšem bez slin, které odstraňují z úst nečistoty, může docházet k množení bakterií, které následně špatný dech způsobují,“ stojí na webu. Stačí si proto hlídat pitný režim a může být po zápachu.
Refluxní choroba jícnu
Pokud jste vyzkoušeli všechny možnosti, o svá ústa důsledně dbáte, vyloučili jste problém s mandlovými kameny a dodržujete dostatečný pitný režim, a problémy přesto přetrvávají, je potřeba navštívit praktického lékaře. Příčinou totiž mohou být i více či méně vážné zdravotní komplikace. Jednou z nich je refluxní choroba jícnu, při které dochází k návratu žaludečních šťáv do jícnu, a jedním z projevů může být právě i páchnoucí dech.

„Zápach bývá větší po ránu, protože návrat šťáv je častější v noci, kdy člověk leží ve vodorovné poloze,“ tvrdí lékař Jakub Holešovský na webu U lékaře.
Selhávání jater a ledvin
Vážnějším důvodem, proč váš dech páchne nejen po ránu, ale i přes den, může být i nebezpečné selhávání jater a ledvin. Podle webu ČTK jsou oba orgány důležité pro očišťování těla od odpadních látek. Pokud játra a ledviny nefungují správně, hromadí se škodlivé látky v organismu. „Odpadní látky jsou poté ve zvýšené míře vydechovány plícemi a stojí za nevábnými pachy linoucími se z dutiny ústní,“ upozorňuje web.
Za problémem ale mohou stát i žaludeční vředy, cukrovka nebo nádory v ústech, hltanu či hrtanu.
Zápach z úst po ránu
Nejčastěji se však s páchnoucím dechem setkáváme ráno ihned po probuzení. Důvod, proč po ránu člověku páchne z úst, však není ve většině případů závažný.
„V noci se snižuje produkce slin asi o devadesát procent a bakterie, které rozkládají zbytky jídla, se mohou lépe množit. Pokud navíc spíte s otevřenými ústy, které se za noc rychle vysuší, může to být ráno ještě horší,“ vysvětluje potíž, kterou zná každý z nás, stomatologické centrum Diente. Ve většině případů však ranní zápach z úst zmizí po provedení důkladné hygieny.