Blahodárné účiny meduňky:

| Video: Youtube

Problémy s usínáním nebo častým probouzením během noci trápí mnoho lidí. Nedostatek kvalitního spánku pak může vést k řadě zdravotních potíží jako jsou deprese, cukrovka nebo srdeční choroby. Pokud se chcete vyspat do růžova a neradi přitom spoléháte na prášky na spaní, dejte šanci meduňce.

Čaj z listů meduňky snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje a zpříjemňuje spánek. Pozitivních účinků na zdraví má ale tahle bylinka mnohem víc. Navíc citronová meduňka je velmi aromatická; krásně voní po citronu a medu.

Citronová meduňka (Melissa officinalis citronella) je poměrně novou odrůdou meduňky. Oproti klasické meduňce lékařské (Melissa officinalis) se pyšní výraznější příchutí citrónu. Zachovává si přitom všechny pozitivní vlastnosi meduňky.


Nahrává se anketa ...

Meduňkový čaj před spaním

„Meduňka, citronem vonící bylina, může pomoci snížit příznaky nespavosti,“ uvedl zpravodajský web CNN Health. Bylinka totiž obsahuje flavonoidy, což jsou antioxidanty podporující lepší spánek.

Čaj z meduňky se doporučuje pít alespoň hodinu před spaním. Tak se mohou naplno uplatnit jeho zklidňující účinky. Recept na něj uvedl Deník v článku Nápoje, které vám pomohou spát jako dudek.

Jak připravit meduňkový čaj:

  • Pokud máte čerstvou meduňku, zalijte polévkovou lžíci natrhaných lístků půl litrem vroucí vody.
  • V případě sušené meduňky použijte jednu až dvě čajové lžičky.
  • Nechte deset minut louhovat.

Čaj lze v případě potřeby osladit třtinovým cukrem nebo medem a přidat citron. Je ale lahodný a voňavý i bez těchto přísad

O léčivých účincích meduňky se vědělo ostatně už dávno. „Meduňku lékařskou, zasvěcenou bohyni Dianě, používali Řekové na bolesti hlavy již před tisíci lety. Věřili, že při pravidelném pití posílí mozek,“ uvedl v článku Toužíte po klidném spánku? Deník.

Citrónová meduňka v létě skvěle osvěží:

Na co meduňka pomáhá

Meduňka zklidňuje, podporuje trávení, působí proti křečím a nadýmání. Je účinná při migréně, vyčerpanosti, nespavosti, nachlazení, cukrovce i menstruačních potížích. Zlepšuje koncentraci, snižuje krevní tlak a má protivirové a antidepresivní účinky.

Z meduňkového odvaru se připravují také uklidňující koupele. Ty během několika minut pomáhají zbavit člověka psychického napětí, celkově ho uvolnit a připravit na klidný spánek. Zároveň pročišťují pleť a mohou ulevit od revmatických obtíží. Nať se používá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum. Z listů meduňky se zase připravuje meduňkový likér.

„Během 17. století francouzští karmelitánští mniši začali z meduňky připravovat bylinnou tinkturu, která je známá jako karmelitánský líh nebo jako karmelitánské kapky. Ty se používaly při migrénách, stresu či zažívacích obtížích. Proslulý lékař Paracelsus nazýval meduňku elixírem života, jelikož celkově působí na nervovou soustavu, psychiku i jednotlivé orgány, na které může mít stres negativní vliv,“ uvedl odborný web Zdraví.

Účinky meduňky potvrdili vědci

Klinická studie z roku 2004 zjistila, že užívání meduňky zmírnilo negativní náladu z laboratorně vyvolaného psychického stresu. Účastníci, kteří užívali meduňku, sami uvedli, že mají zvýšený pocit klidu a snížené pocity bdělosti.

Citrónová meduňka krásně ozdobí nejen sladká jídla:

Několik klinických studií prokázalo pozitivní účinky meduňkového extraktu na pacienty trpící úzkostí.  „V jedné studii byl extrakt z meduňky podáván jedincům s mírnou až střední úzkostí po dobu 15 dnů. To vedlo k úplnému ústupu úzkosti u 70 % pacientů. Meduňka také prokázala přínos pro spánek, přičemž u 85 % pacientů došlo k výraznému zlepšení nespavosti,“ uvedl web kliniky Marion Gluck.

Další studie sledovala účinek podávání meduňky po dobu sedmi dnů pacientům, kteří podstoupili operaci srdečního bypassu. „Výsledky této studie ukázaly u pacientů 49% snížení úrovně úzkosti a 54% zlepšení kvality spánku,“ píše Marion Gluck.

„Meduňka se tradičně používá jako mírné sedativum a antibakteriální látka. Výsledky řady klinických výzkumů navíc prokázaly, že esenciální olej z meduňky lze použít při léčbě Alzheimerovy choroby, jako antioxidant proti negativním účinkům volných radikálů a protinádorové činidlo. Má pozitivní vliv na imunitní systém a stres,“ konstatoval na webu Research Gate, zaměřeném na vědu, Reyhan Bahtiyarca, který pracuje jako vedoucí programu šlechtění léčivých a aromatických rostlin v Ústředním výzkumném ústavu polních plodin v turecké Ankaře.

Citronová meduňka s výraznou příchutí

Meduňka citronová je vytrvalá bylinka dorůstající do výšky 70 až 100 centimetrů, která vytváří kompaktní keříky. Stonky i listy pokrývají jemné chloupky. Od července do srpna kvete bílými květy s růžovým nebo modrým nádechem.

Meduňkový sirup:

| Video: Youtube

„Drobné květy přitáhnou do vaší zahrady opylující včely a motýly,“ přidává další pozitivum pěstování meduňky v zahradě specializovaný web Dutch Growers.

„Pro nejlepší vůni sklízejte listy, nebo i celou nať, před rozkvětem rostlin,“ radí specializovaný web Swallowtail Garden Seeds. Meduňku je třeba sušit rychle, ve větraném prostoru a ve stínu (rozhodně ne na slunci). Usušené listy následně uložte do vzduchotěsné nádoby.

„Meduňka funguje i jako repelent proti komárům na venkovním posezení. Jednoduše rozdrťte hrst listů a rozetřete na odhalenou pokožku, abyste silnou citronovou vůní odradili otravné komáry,“ doporučuje web Wendys Garden.

Pěstování meduňky

Pokud budete pěstovat citronovou meduňku na záhonku v zahradě, vyberte pro ni slunné, chráněné místo. Snese v pohodě i polostín. Potřebuje dobře propustnou, humózní, hlinitopísčitou půdu.

Je možné ji pěstovat i v květináči nebo v truhlíku, ale bude potřebovat časteji zalévat.

Po odkvětu meduňky se provádí řez až u země. Rostlina zanedlouho obrazí novými, voňavými lístky. Protože je mrazuvzdorná, přečká bez problémů i zimu. Na jednom místě může růst až deset let.

Meduňku je možné od poloviny května vysévat přímo tam, kde má růst. Další možností je předpěstovat si ji doma v malých květináčích. Když jsou sazenice dostatečně velké, stačí je přesadit do zahrady. Ideální vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi je 40 centimetrů.

Všude kolem nás rostou i další zajímavé a prospěšné rostliny. Níže najdete více článků zaměřených na téma, jak upevnit své zdraví díky darům přírody.