Proč vlastně kašleme?

Kašlání je sice velmi nepříjemných průvodcem nachlazení, ale pro lidské tělo je velmi důležité. „Kašel je způsob, jakým vaše tělo reaguje, když vás něco dráždí v krku nebo dýchacích cestách. Dráždivá látka stimuluje nervy, které vysílají zprávu do vašeho mozku. Mozek pak řekne svalům na hrudi a břiše, aby vytlačily vzduch z plic a vypudily dráždivou látku,“ vysvětluje web Mayo Clinic

Občasný kašel je normální a zdravý. Jeho užitečnou funkcí je, že mikroby obsažené v sekretech vypuzuje z dýchacího traktu. Urychluje tak proces regenerace a eliminuje vznik zdravotních komplikací.

Tři recepty proti kašli a nachlazení:

| Video: Youtube

 

Příčinou kašle může být mimo jiné akutní respirační infekce. Kašel, který přetrvává několik týdnů, nebo kašel, který vyvolává zabarvený nebo krvavý hlen, však může znamenat stav, který vyžaduje lékařskou péči.


Nahrává se anketa ...

Kašel dělíme na vlhký s produkcí hlenu a suchý. Suchý neproduktivní kašel obvykle neznamená úlevu a někdy dokonce přechází do velmi oslabující formy záchvatů. „Dlouhotrvající intenzivní kašel může podráždit plíce a vyvolat ještě větší kašel. Je také vyčerpávající a může způsobit nespavost, závratě nebo mdloby, bolesti hlavy, inkontinenci moči, zvracení a dokonce i zlomená žebra,“ popisuje Mayo Clinic.

Naštěstí existují způsoby, jak tento nepříjemný příznak alespoň dočasně odstranit.

Jednoduché prostředky na tlumení kašle

Seznam bojovníků proti kašli je rozsáhlý. Patří mezi ně med, citrony, zázvor, cibule, česnek, ale i mateřídouška, tymián a řada dalších bylinek. Jde jen o to, jak je zpracovat do léčivých směsí.

Mezi nejznámější a na přípravu nejjednodušší prostředky patří šťáva, kterou pustí nakrájená cibule smíchaná s medem. A z dětství si možná vzpomínáte na teplé mléko s medem a kouskem másla, které vám dávala maminka před spaním, aby vás zbavila vyčerpávajícího kašlání. Proč tento nápoj fungoval?

Med vykazuje silné antimikrobiální a antioxidační vlastnosti, které pomáhají zklidnit bolest v krku. Mléko má sice špatnou pověst potraviny, která prý člověka zahleňuje, ale v tomto případě velmi pomáhá. „Mléko s přídavkem másla je skvělý lék. Změkčuje suchý kašel a eliminuje pocení i bolesti,“ píše web Rehabilitace.

Teplé mléko s medem a máslem je uklidňující nápoj, který pomáhá uvolnit podrážděné hrdlo. Přidejte lžičku medu a lžičku másla do hrníčku s teplým mlékem a pomalu popíjejte. V poslední době je oblíbené i mléko s medem a kurkumou, která je známá svými protizánětlivými vlastnostmi.

Domácí sirup proti kašli s olivovým olejem

Vedle těchto jednoduchých známých a osvědčených prostředků si lidé pomáhají domácími sirupy z více ingrediencí. Jedním z nich je směs z medu, citronů, zázvoru, skořice a extra panenského olivového oleje.

Čím olivový olej léčí kašel?

Další složkou sirupu jsou citrony nabité vitamínem C, který posiluje imunitu, pomáhá snižovat závažnost příznaků nachlazení, jako je kašel a bolest v krku, a obsahuje antioxidanty, které pomáhají snižovat zánět a bojovat s infekcí.

„Olivový olej obsahuje antioxidanty a zdravé mastné kyseliny, které pomáhají v boji proti bakteriím. Má také protizánětlivé vlastnosti a zmírňuje infekce dýchacích cest, jako je běžné nachlazení. Olivový olej navíc pokrývá hrdlo, což usnadňuje polykání ostatních složek,“ vysvětluje web Happy Healthy Mama, který se zaměřuje na zdravý životní styl.

Zázvor se používá ke zklidnění bolesti v krku, očistě plic i snížení zánětu a skořice má antibakteriální a antivirové vlastnosti, které pomáhají snižovat závažnost příznaků nachlazení a chřipky.

Co budete potřebovat:

 • 1/2 šálku medu
 • ½ šálku extra panenského olivového oleje
 • šťáva z 5 citronů
 • ½ lžičky mletého zázvoru
 • 1 lžička mleté skořice

Postup:

 1. Jednoduše míchejte všechny ingredience v nádobě metličkou, dokud se dobře nespojí.
 2. Pak směs přendejte do skleněné nádoby s pevným víčkem.
 3. Sirup můžete skladovat v lednici nebo při pokojové teplotě a před každým použitím dobře protřepejte.

„Mějte na paměti, že při uchovávání v lednici olivový olej ztuhne a před podáváním je třeba jej ohřát na pokojovou teplotu,“ připomíná web Happy Healthy Mama.

Podle něj tento přírodní sirup proti kašli nemá žádné vedlejší účinky a můžete jej užívat tak často, jak je potřeba. Jedna až dvě polévkové lžíce před spaním pomohou od kašle dospělým i dětem.

Sirup s česnekem

Česnek, zázvor, kurkuma a citrony, to je složení domácího sirupu, který prý umí pročistit plíce i další části dýchacího systému. Hlavní složkou je zde česnek - silné přírodní antibiotikum, které chrání organismus před infekcemi, posiluje imunitu, rozpouští husté hleny a zmírňuje zánětlivé procesy v dutinách.

Tato medicína vám přijde vhod nejen při kašli, ale i při bronchitidě a laryngitidě. „Sirup lze užívat také preventivně: ochrání vás před nežádoucími viry a bakteriemi. Díky tomu budete moci předcházet mnoha nepříjemným chorobám, posílíte si imunitu a svému tělu dodáte potřebnou energii,“ píše iReceptář.

close Účinný sirup proti kašli vyrobíte ze surovin, které máte ve spíži a v ledniččce. info Zdroj: Shutterstock zoom_in Účinný sirup proti kašli vyrobíte ze surovin, které máte ve spíži a v ledniččce Co budete potřebovat:

 • 5 hlaviček česneku
 • 50 g čerstvého zázvoru
 • 1 polévková lžíce kurkumy
 • 2 polévkové lžíce cukru, může být i hnědý nebo kokosový
 • 1 citron v biokvalitě
 • ½ litru vody

Postup:

 1. Česnek oloupejte a stroužky nakrájejte nebo rozdrťte. Zázvor oloupejte a nasekejte na kousky.
 2. Do hrnce nalijte vodu, přidejte cukr a přiveďte k varu.
 3. Do vroucí vody vhoďte česnek a zázvor a pod pokličku vařte asi pět minut. Pak přidejte kurkumu, dobře ji ve směsi rozmíchejte a vařte na mírném ohni dalších pět minut.
 4. Sirup nechte vychladnout a přeceďte jej do uzavíratelné sklenice. Na závěr přidejte pár plátků citronu, které dodají sirupu příjemnou vůni. 
 5. Toto množství by vám mělo vydržet zhruba na měsíc pravidelného užívání. „Každý den byste si měli dát dvě polévkové lžíce. Nejprve ráno nalačno před snídaní, druhou pak večer před spaním. Již po třech dnech pravidelného užívání se vám značně uleví,“ uvádí iReceptář.

Léčivá směs z mrkve, medu a zázvoru

Jaké zbraně v boji proti kašli nabízí mrkev? Obsahuje antioxidanty, vitaminy i vápník, posiluje imunitu i kardiovaskulární systém a má detoxikační účinky.

„Její protizánětlivé látky přispívají k pročištění dýchacích cest, a když se tato schopnost spojí s antibiotickou silou medu, je to skvělá léčba pro boj s hlenem, překonání kašle a rychlejší zotavení z nachlazení nebo chřipky,“ píše web Step to Health, který se věnuje zdraví a přírodním lékům. 

Účinky a chuť zázvoru léčebné účinky mrkvového nápoje ještě posílí.

Co budete potřebovat:

 • 500 g očištěné mrkve
 • 5 cm kořene zázvoru
 • 2 lžičky kvalitního oleje
 • 4 polévkové lžíce medu
 • voda

Postup:

 1. Mrkev a zázvor nakrájejte na na plátky. Přidejte olej a tolik vody, aby byla zelenina ponořena. Na mírném ohni vařte, doku mrkev nezměkne.
 2. Pak zeleninu zceďte a šťávu dejte zchladnout, aby měla přibližně tělesnou teplotu. Zázvor ze směsi odeberte, k mrkvi přidejte trochu přecezené šťávy a rozmixujte ji najemno.
 3. Do šťávy přidejte med, míchejte, dokud se nerozpustí, a pak přidejte mrkvové pyré.
 4. Směsí naplňte několik menších čistých a vypařených skleniček. Dobře je uzavřete a uložte v chladničce.
 5. Užívejte jednu polévkovou lžíci třikrát denně. Léčivou směs byste měli do týdne spotřebovat.