Zatímco s novým autem musíte jít na první technickou kontrolu po čtyřech letech a pak ji absolvovat každé další dva roky, u motocyklu je to jiné. Při pořízení nové motorky vás první technická kontrola čeká až za šest let, potom každé čtyři roky. Při každé kontrole platí, že motocykl musí být v perfektním technickém stavu.

Abyste byli na technické kontrole úspěšní, předem se na ni připravte. Technici na STK kontrolují celkový stav motocyklu, včetně povinné výbavy. Nevyplatí se domácí úpravy motorek, které mohou být při technické kontrole velkým problémem.

Při výběru autoškoly si projděte na internetu jejich ceníky.
Řidičák na motocykl: kolik stojí a jak při výběru autoškoly ušetřit

Při samotné kontrole se technici zaměří na kola motocyklu. Vyhněte se proto experimentům třeba s jinou šířkou ráfku. Na motocyklu byste měli mít pouze pneumatiky a rozměry kol zapsané v technickém průkazu, jinak hrozí, že motocykl kontrolou neprojde. Pneumatiky nesmí být sjeté pod požadovanou míru. Pokud například měníte kola, musí být toto uvedeno jako výjimka v technickém průkazu po svolení výrobce nebo dealera.

Někteří motoristé instalují na svůj stroj nehomologovaný výfuk. Majitelé motorek si rádi vybavují své stroje upravenými výfuky třeba „s lepším zvukem“ nebo tvarem. Pak hrozí u STK problém. Pozor také na úpravy zpětných zrcátek. Ta musejí být homologována a správně seřízena. Zapomeňte na jejich úpravy a vyhněte se ozdobám, které by mohly narušit jejich funkčnost.


Nahrává se anketa ...

Důvodem, proč motocykly často u STK neprojdou, jsou vystupující části a ostré hrany po dodatečné instalaci vybavení motocyklu. Mohou se objevit na kufrech, blatnících nebo padacích rámech.

Pozornosti techniků určitě neujde ani registrační značka, která musí být dobře viditelná a čitelná. Nevyplatí se proto žádné její domácí estetické úpravy. Technici se rovněž zaměřují na osvětlení motocyklu. Pokud budete mít nehomologované světlomety, hrozí, že nebudou správně rozmístěné a zapojené a nebudou fungovat, jak mají.

  • Proč motocykl neprošel při kontrole STK, můžete vidět ve videu:
Zdroj: Youtube

V případě zjištění vážných nedostatků při kontrole STK budete mít lhůtu 30 dnů na jejich nápravu. Pak musíte na STK znovu, kontrolovat se budou pouze odstraněné nedostatky. Pokud technici při STK zjistí na vašem motocyklu život ohrožující nedostatky, dojezdili jste a máte máte smůlu. Odvoz motocyklu pak musí být zajištěn odtahovou službou. Na odstranění nedostatků budete mít třicet dnů a pak musíte na technickou kontrolu znovu. Do té doby nesmíte s motocyklem na silnici.

Nejste-li si jisti, jestli vaše motorka při kontrole projde, obraťte se na motoservis, kde vám motocykl předem zkontrolují a upozorní na případné nedostatky. Obecně platí, že pokud jste na motorce nedělali žádné dodatečné úpravy a o její technický stav se staráte, problémy při kontrole nehrozí.