Státní zástupce si myslí, že útočníkem byl majitel podniku, čtyřiačtyřicetiletý Martin Jašek. Podle spisu napadl o deset let staršího muže, jehož údajně povalil na podlahu, bil pěstí a kopal. Poškozený utrpěl zranění oka, zlomeninu nosu a žebra a pohmoždění mozku. Léčil se déle než měsíc.

Žalobce přitom zdůraznil, že mu hrozilo mnohem závažnější poranění. Za pokus o těžkou újmu tak stíhanému muži hrozí dva až osm let vězení.

Jašek se u soudu rozhodl využít svého práva a nevypovídal. Již dříve však k případu řekl, že hosta nezbil. Uvedl, že muže, který dlouho otálel se zaplacením účtu, pouze chytil za límec a opasek a vtipálka rychle vyvedl ze sálu na chodbu. „Tam jsme oba upadli,“ řekl podnikatel s tím, že hosta se sice snažil udeřit, jenže ho nezasáhl. Nemůže však vyloučit, že muže kopal. „Byl jsem na něho naštvaný, že dělal problémy se zaplacením útraty. Byl arogantní, vrávoral a sotva mluvil,“ konstatoval.

Muž po napadení trpíporuchou paměti

Číšnice muže nejméně patnáct minut přemlouvala, aby účet vyrovnal, host ji však naváděl, aby mu sáhla do saka s peněženkou a hotovost si vzala sama. To odmítla. „Na pomoc jsem zavolala pana Jaška,“ uvedla mladá žena. Silně opilý host nakonec zaplatil, přičemž trval na výdavku do koruny.

Číšnice žádný fyzický konflikt nezaznamenala, po několika minutách však na chodbě viděla, že muž leží na zemi. „Očividně mu někdo ublížil, z oka mu tekla krev,“ líčila. Žádný z dosud vyslechnutých svědků incident na vlastní oči neviděl. Anebo o něm mlčí. Podle číšnice se o rvačce v obci mluví, jenže jde spíše o drby. „Jsou to spekulace, každý říká něco jiného,“ řekla státnímu zástupci.

Není vyloučeno, že do rvačky se zapojilo více lidí. Podle další svědkyně není host mezi lidmi právě oblíben. „S tím pánem nebyly problémy poprvé, obstrukce dělal několikrát,“ pravila.

Útočníka nedokáže identifikovat ani napadený muž. Po zranění hlavy totiž trpí výpadkem paměti. „Já to vůbec nemůžu popsat,“ potvrdil u soudu. Má pocit, že ho ze sálu vyvedli hned dva lidé. „Já předpokládám, že tam byl další člověk, protože to byla strašná síla. Bránil jsem se, nechtěl jsem, aby mě vyhodili jako nějakého bezdomovce,“ řekl doslova.

Soudce: Číšnice se zachovala správně

To, že odmítal zaplatit, považuje s odstupem času za nevkusné. Tvrdí ale, za konfliktem mohlo být i něco jiného. „Čas od času mám rád legraci. Panu majiteli jsem několikrát řekl, zda by nešlo vyhlásit soutěž o nejlepší tanečnici. Nereagoval, ale možná ho to popudilo,“ pravil.

Bolesti se na druhý den stupňovaly, takže už musel volat lékaře. „Když přijeli, už jsem nebyl schopen jít. Plazil jsem se,“ vzpomínal. „Doktor mi vysvětloval, že ulomená část výběžku bederního obratle skřípla nerv – a to byla ta největší bolest. Nebyl jsem schopen ani sedět, v nemocnici na posteli jsem se vybulil,“ uvedl poškozený.

Po Jaškovi chce zaplatit ušlou mzdu, bolestné i všechny regulační poplatky. Celkem požaduje zhruba 27 tisíc korun. V případu zazní rozsudek nejdříve 22. září, kdy chce senát vyslechnout zbývající svědky.

Chybělo málo a na lavici obžalovaných mohla sedět i číšnice, kterou host nabádal, aby si peníze vzala z jeho saka. Žena to ale neudělala. „Postupovala správně, protože to by mohlo být posouzeno jako krádež,“ upozornil soudce.

Přečtěte si také: Hosta restaurace bezdůvodně mlátil hlava nehlava