Dvojice vařičů vyrobila po různých garážích nebo rodinných domcích téměř kilogram a půl této na Karvinsku oblíbené drogy za nejméně jeden milion korun. „Pervitin vyráběli z tablet, které si obstarávali v příhraničních polských lékárnách, kde je volný prodej. Drogu poté vyráběli a prostřednictvím dealerů prodávali na území celého Moravskoslezského kraje,“ uvedl vyšetřující komisař Libor Cieslar.

Jeden z vařičů byl vášnivým sběratelem nejrůznější elektroniky a všemožného zařízení, na které si lze vzpomenout. „Dealeři mu nosili kradené věci a on jim oplátkou za to obstaral drogu. Nedávno jsme vyzvali okradené, aby si tyto zabavené cennosti začali s patřičným potvrzením o jejich vlastnictví vyzvedávat,“ řekla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Rozsah případu je ojedinělý


Mezi jedenáctkou obviněných mužů je většina policii známých recidivistů, kteří měli s drogami již v minulosti problémy. „Přesto nejde o žádné ztracené existence, tedy lidi na okraji společnosti. Povětšinou jsou to lidé, které bychom mohli zařadit do střední třídy z dobře zajištěných rodin,“ řekl vyšetřovatel. S výjimkou jednoho muže si rovněž všichni zadržení radost z požívání drogy sami dopřávali. „Navíc byli nezaměstnaní, takže kupčení s drogou byla jejich hlavní živnost,“ podotkl Cieslar.

Podle informací vyšetřovatelů je mezi obviněnými například i majitel jednoho nočního klubu v Třinci, který drogu obstarával pro zákazníky i zaměstnance svého podniku. A o klienty vůbec neměli distributoři nouzi. „Byli proslulí tím, že nabízejí kvalitní zboží, i proto své zákazníky měli. Navíc, pervitin je především u nás a na Slovensku velice populární droga, která má v komunitě drogově závislých své místo,“ vysvětlil komisař.

Vyšetřovatelé musejí v nejbližších měsících vyslechnout až osmdesát svědků, kteří by měli celou drogovou síť pomoci rozplést. „Každopádně již teď je zřejmé, že se nám podařilo objasnit pro počet obviněných lidí a pro množství vyrobené drogy ojedinělý případ na Českotěšínsku,“ dodal Cieslar.

Proti všem jedenácti zadrženým už bylo vzneseno obvinění a hrozí jim tresty odnětí svobody ve výši dvou až deseti let.