Frýdecko-místecký soud poslal letos v lednu Bartulcovou na pět let za mříže. Žena se však odvolala a krajský soud v květnu rozsudek zrušil. Další kolo hlavního líčení ve Frýdku-Místku začne 26. července. Deník to zjistil z internetové databáze infosoud.justi­ce.cz.

Čtyřiapadesátiletá Bartulcová je od loňska ve vězení za předchozí majetkové zločiny. V poslední kauze pět let tvrdí, že je nevinná. Případ souvisí s půjčkami od firmy Provident, pro kterou žena do srpna 2002 pracovala jako obchodní zástupkyně na Jablunkovsku. Bartulcová si podle žalobce ponechávala peníze z půjček, které lidé uzavírali zejména prostřednictvím její kolegyně Beaty Kormančíkové. Ta své známé přesvědčila o tom, že Bartulcová za ně bude peníze splácet. To se však nestalo.

Bartulcová byla počátkem roku odsouzena za čtyřicet jednotlivých útoků podvodu, ale také za úvěrový podvod a návod k tomuto trestnému činu. „Čistá škoda, kterou způsobila společnosti Provident, je 517 tisíc korun. Spis jsme vozili v nákupním vozíku,“ řekl už dříve soudce Vladimír Kuchař. Krajský soud mu případ vrátil na stůl už podruhé. Kuchař totiž už v květnu 2008 Bartulcové vyměřil 50 měsíců nepodmíněně, jenže žena uspěla s odvoláním. Poté zmizela a dva roky se ukrývala. Policie ji zadržela až loni v březnu. Ihned putovala za mříže, protože už dříve byla odsouzena za přibližně sto útoků podvodu se škodou 1,5 milionu korun. V cele měla strávit 40 měsíců, dalších deset měsíců však dostala za to, že se dlouhodobě vyhýbala nástupu do vězení.

Pokud jde o zhruba dvoumilionovou škodu, kterou žena v posledních deseti letech způsobila, soudce míní, že Bartulcová dosud splatila „minimum“. Problémy se zákonem přitom měla i Beata Kormančíková, klíčová svědkyně celého případu.