Žalobce tvrdil, že žena má na svědomí více než čtyřicet útoků podvodu a další trestné činy, to se ale podle soudu nepodařilo stoprocentně prokázat. Klíčové bylo zejména to, zda Bartulcovou usvědčuje výpověď její známé Beaty Kormančíkové. Senát ale svědkyni nevěří. „Nakonec jsme dospěli k závěru, že je nevěrohodná,“ řekl redakci soudce Vladimír Kuchař s tím, že soud použil právní zásadu známou jako „v pochybnostech ve prospěch obviněného“.

Čtyřiapadesátiletá Bartulcová celých pět let tvrdí, že je nevinná. Rozsudek není pravomocný, všem nyní běží lhůta na rozmyšlenou. V kauze se přitom řeší údajné podvody z přelomu století. Případ souvisí s půjčkami od firmy Provident, pro kterou Bartulcová do roku 2002 pracovala jako obchodní zástupkyně pro Jablunkov a okolní obce. Verze obžaloby zní, že si žena ponechávala peníze z půjček, které lidé uzavírali zejména prostřednictvím Kormančíkové. Ta měla klienty přesvědčit o tom, že Bartulcová za ně bude vše splácet.

Peníze se však „vypařily“. Podle dřívějších informací škoda přesáhla 517 tisíc korun. Kdo ji nyní uhradí, není jasné. Okresní soud se případem, v němž figurují desítky svědků, zabýval už potřetí. „Spis jsme vozili v nákupním vozíku,“ poznamenal soudce. Dvakrát rozhodl tak, že Bartulcová se zločinů dopustila, žena ale vždy uspěla s odvoláním u ostravského krajského soudu, který případ opakovaně vracel zpět k novému projednání.

Žena se však mezitím dva roky ukrývala. Policie ji zadržela loni v březnu v Třinci - a Bartulcová ihned putovala za mříže.

Důvodem je jiný případ, v němž byla pravomocně odsouzena za přibližně sto útoků podvodu se škodou 1,5 milionu korun, kterou nesplácí. V cele měla původně strávit 40 měsíců, dalších deset měsíců nepodmíněně však dostala za to, že se dlouhodobě vyhýbala nástupu do vězení.

Problémy se zákonem má ovšem i „nevěrohodná svědkyně“ Beata Kormančíková. Žena z Horní Lomné byla v roce 2005 odsouzena jen k podmíněnému trestu za rozsáhlé podvody a zpronevěru. Frýdecko-místecký soud ale po mnoha letech rozhodl o tom, že si 2,5 roku bude muset odsedět. Důvod? Kormančíková zcela ignorovala podmínky uloženého dohledu a s probační a mediační službou dlouhodobě nijak nespolupracovala. Navíc soudu prokazatelně lhala.