Manažerka prevence kriminality Městské policie ve Frýdku-Místku Lenka Biolková včera redakci sdělila, že strážníci dávají velmi dobrý pozor na to, aby se alkohol na veřejně přístupných místech nekonzumoval. „Jedná se například o náměstí, okolí základních a středních škol, parky a prostranství před různými úřady ve městě," vyjmenovala Lenka Biolková s tím, že kolegové se řídí platnou vyhláškou. „Za její porušení mohou na místě udělit až tisícikorunovou pokutu. Těch případů bude s příznivým počasím určitě přibývat," konstatovala. O vyhlášce dobře ví třeba 22letá Markéta Vojtková. „Vím, že pít alkohol se někde nesmí, protože za to hrozí nemalé pokuty. Když si chci s někým skočit na skleničku, vybereme si nějakou zahrádku, abychom mohli být venku. Takových podniků je naštěstí ve Frýdku-Místku dostatek," uvedla sympatická slečna.

Konzumaci alkoholu na veřejnosti už řadu let regulují i v Třinci. „Díky vyhlášce se tento nešvar podařilo eliminovat," řekl redakci ředitel městské policie Josef Kužma. Ze zkušenosti ale říká, že s příchodem teplého počasí lze očekávat „skokový nárůst" počtu případů v několika lokalitách. Jde například o takzvanou starou cestu v Jablunkovské ulici, kde je park s promenádním chodníkem. „To bývá nejčastější místo, i když letos jsme tam zatím měli klid," shrnul Josef Kužma. Další lokalitou je park na náměstí Míru, strážníci se zaměří také na park u sborového centra Hutník a na rušnou spojnici mezi městským úřadem a náměstím TGM, kde se konzumenti alkoholu mohou také občas vyskytnout. „Je to takzvaná Malá Jablunkovská," připomněl šéf třineckých strážníků. Zdůraznil, že v neposlední řadě se kontroluje v podstatě celý lesopark.

Vyhlášku podle něj nyní nahodile porušují spíše bezdomovci, ale v době, kdy se zvyšují venkovní teploty, se k nim zejména o víkendech přidávají mladí lidé. I oni riskují pokutu. „Strop je tisíc korun, ale řeší se případ od případu," naznačil Josef Kužma. Strážníci si podle něj v evidenci přestupků ověří, zda dotyčný neporušuje vyhlášku opakovaně, a podle toho zvolí buď domluvu, nebo sankci. „Samozřejmě se dá přihlédnout k tomu, že je to první případ nebo že je ten člověk z okolní obce," konstatoval Kužma. Pokud piják alkoholu s udělenou pokutou nesouhlasí, putuje před správní orgán a většinou pak platí i další náklady. „Agresivní nebo pro okolí nebezpeční opilci navíc putují na záchytku, což se jim ještě víc prodraží," připomněl ředitel třinecké městské policie.