Devatenáctiletý Emil Soldán a třiadvacetiletý David Martinus přijeli letos 12. srpna do Oldřichovic. V místní večerce nakoupili alkohol a hledali povyražení. V prvním patře domku, v jehož přízemí žije jejich teta, však podle obžaloby přepadli 57letého muže. „Soldán ho pomocí elektrických kabelů, vodítka pro psy a opasku svázal do takzvaného kozelce. Bil jej pěstmi a kopal po celém těle. Nohy mu polil tekutým podpalovačem. V ruce držel dva kuchyňské nože. Pod pohrůžkou zapálení a zabití obžalovaní muže nutili k vydání platební karty a klíčů od osobního vozidla,“ řekl státní zástupce.

Do svázaného muže podle něj kopal rovněž Martinus. Ten prý poškozenému nakonec ukradl mobilní telefon. Martinus měl zároveň v další místnosti nejméně půl hodiny držet násilím 21letého obyvatele domu, který chtěl přepadení ohlásit. Nakonec z domu přeci jen utekl a přivolal policisty.

Projednávání případu začalo několikahodinovými výpověďmi obviněných. S rolí hlavního obžalovaného Soldán nesouhlasí. „Vidím, že v obžalobě jsou značné, velké chyby,“ uvedl. „Nůž vzal David. Dal mi ho do ruky a řekl, že ho mám zapíchnout,“ tvrdil Soldán. Později prohlásil: „David mi hodil sirky do ruky a řekl: Neser se s ním a zapal ho.“ Značně rozrušený Soldán často odpovídal zmateně a nesrozumitelně. Na otázku soudce, na jaké adrese by se zdržoval, pokud by byl propuštěn z vazby, řekl: „Byl bych buď v Německu, nebo v Česku.“

Soldán se po loupeži schoval do malé skříňky v garáži. Ráno se do domu vrátil, a to i přesto, že zde již pracoval tým kriminalistů. „Prošel jsem do domu, v obýváku tety jsem si lehl na postel a spal. Pak jsem byl zadržen,“ chlubil se u soudu. Senát nakonec z časových důvodů nestačil vyslechnout poškozené. „Myslel jsem si, že je po mně,“ řekl redakci před budovou soudu sedmapadesátiletý muž. Po loupeži strávil několik týdnů v nemocnici.

Je přesvědčen o tom, že oba mladíci by mohli být schopni i vraždy. „Soldán mi už jednou auto ukradl. Natankoval s ním ve Sviadnově a ujel. Později mě zkopal na schodech,“ řekl. Případ je odročen na 11. prosince, kdy by mohl zaznít rozsudek. Mladíkům hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.