„Česká celní správa na základě informace od policie zadržela řidiče kradeného auta, který netušil, že převážel nebezpečný materiál. Vzali mu doklady, řidič ale zpanikařil a ujel," popsala několikaminutové cvičení Petra Linhartová, lektorka na úseku chemické služby ze Školního a výcvikového zařízení HZS ČR, které pro akci poskytlo prostory.

„Řidič přejel hranice, kde ho zadržely jednotky slovenské celní správy se speciální technikou. Provedli bezpečnostní měření a dořešili situaci," dodala Petra Linhartová.

Z každého státu se cvičení aktivně zúčastnilo šest příslušníků celní správy, kteří jsou součástí radiačních monitorovacích skupin. Podle Petry Linhartové jsou cvičení frýdecko-místeckého výcvikového zařízení s celní správou a policií častá, česká celní správa spolu se slovenskou ale podobně spolupracovaly poprvé.

Podobné případy celníci řeší, většinou se ale podle vedoucího oddělení speciálních technologií Celního úřadu Bratislava Romana Hervaye jedná hlavně o legální převozy radioaktivního materiálu. „Většinou to jsou případy běžné radiace, tudíž o materiály, které přirozeně vykazují radioaktivitu – například velký obsah draslíku. Pak jde třeba o lidi, kteří podstoupili radioléčbu. Většinou se jedná o legální přepravy radioaktivních materiálů," uzavřel Roman Hervay s tím, že i běžné a legální přepravy jsou nebezpečné, pokud by došlo k nečekané havárii.

Patrik Rymel