Obžalovaný: Vzal mi tabák, a to se nedělá
Podle žalobkyně se jednalo o útok, při němž napadenému mohlo jít život. Stručně řečeno, od smrti ho dělil asi jeden centimetr.
Oběť i útočník jsou muži bez domova. Mohyla, jemuž je 41 let, se přiznal už v přípravném řízení. „Bylo horko, byl první máj,“ líčil a nezapíral ani to, že měl něco vypito. „Co vás vytočilo?“ ptal se soudce. „On mi vzal tabák. Víte, my jsme všichni bezdomovci. A to se nedělá,“ uvedl Mohyla s tím, že činu lituje.
„Nikdy jsem takové věci nedělal. Je štěstí, že nezemřel. Neberte mě do basy,“ pravil. Jak to s pořezaným mužem vypadá, se po útoku nezajímal, myslel však na nejhorší. Ulevilo se mu až poté, co mu policisté řekli, že oběť je v nemocnici.
Napadený muž nechtěl vůbec vypovídat
Poškozený muž, jenž u hlavního líčení nebyl zcela střízlivý, nejdříve odmítl vypovídat. „Já jsem mu to odpustil, nechci, aby byl stíhán a nechci žádnou náhradu škody. Na policii jsem to chtěl stáhnout, nepotřebuju, aby šel do kriminálu,“ konstatoval. Jako svědek sice nakonec vypovídat musel, vše ale shrnul do pár vět. „Sedl jsem si na Nádražní. Přece nemůžu říct, že jsem si to udělal sám. To bych asi skončil na uzavřeném oddělení,“ prohlásil.
Senát Mohylovi uložil dvouletý trest s podmíněným odkladem na čtyři roky. Vzhledem k tomu, že s rozhodnutím souhlasila i státní zástupkyně, je rozsudek pravomocný. Problém nastal ve chvíli, kdy se soudce zeptal na adresu pro doručování pošty. Muž má sice formální bydliště na Radniční ulici, k místu, kde skutečně žije, ovšem poznamenal: „Pod stanem.“
Mohyla si nepřevzal ani předvolání, takže měl nárok požádat o pětidenní lhůtu na přípravu. To však odmítl a s jednáním výslovně souhlasil.
Přečtěte si také:
Při útoku nožem neznal bratra, dostal tři roky
Muž z Třince bodl známou, nepodmíněný trest nepřijal