Inspektorát cizinecké policie Mosty u Jablunkova se svými kolegy z odboru specializovaných činností bezpečnostní akci uskutečnili od čtvrtku 6. května do soboty 8. května.

„Policisté se zaměřili nejen na zjišťování nelegální migrace, kontrolu dodržování pobytového režimu cizinců na území České republiky, na pravost a platnost cestovních dokladů, pátrání po hledaných osobách a věcech, ale také na dodržování zákona o provozu na pozemních komunikacích. Při kontrolách policisté využili Schengenbus, což je vozidlo vybavené mimo jiné technikou určenou k odbornému zkoumání cestovních dokladů – jejich celistvosti a pravosti,“ upřesnila k akci tisková mluvčí Oblastního ředitelství služby cizinecké policie Ostrava Daniela Vlčková s tím, že v katastru obce Zelinkovice zkontrolovali 385 vozidel a 916 osob, z toho 406 cizinců.

Policie taky zastavila linkový autobus, který jel z Prahy do Kyjeva. „Jednatřicetiletá cizinka sice předložila platný cestovní pas Ukrajiny, ovšem neměl potřebné české vízum. Na služebně inspektorátu s ní policisté zahájili správní řízení, které ukončili vydáním rozhodnutí o vyhoštění na dobu dvou let,“ potvrdila tisková mluvčí Daniela Vlčková.

Dále policisté odebrali českému občanu řidičský průkaz, který byl v evidenci vedený jako ztracený. „Šedesátiletý muž v minulosti nahlásil ztrátu řidičáku. Když mu byl vystaven nový, svůj ztracený řidičák našel. Na magistrát svůj nález nenahlásil a při kontrole se jím prokázal. Odebraný řidičský průkaz jsme zaslali příslušnému úřadu k dalšímu řízení,“ vysvětlila Vlčková.

Strážci zákona kromě těchto dvou případů zjistili čtyřiačtyřicet porušení ustanovení zákona o pobytu cizinců. Nejčastějším přestupkem bylo neprokázání schopnosti uhradit náklady zdravotní péče. Proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích se provinilo dalších třiatřicet řidičů. „Celková výše uložených blokových pokut se vyšplhala na částku 48 200 korun,“ dodala Vlčková.