Šimko o sobě tvrdil, že pochází z význačného šlechtického rodu a je vlastníkem zlatého pokladu. Vystupoval také jako správce majetku nejbohatších lidí světa. Tvrdil, že má podnikatelského ducha a zná způsob, jak rychle, snadno a bezpečně zbohatnout.

Přibližně 1800 lidí mu přímo nebo prostřednictvím dalších osob svěřilo 600 eur jako vstupní kapitál. Šimko jim sliboval půjčku ve výši dvacet tisíc eur. Všichni měli pohádkově zbohatnout. Skončilo to ale jinak. Z původních 1800 investorů figuruje v obžalobě pouze 950 z nich. Zbylí buď rezignovali, nebo stále věří, že své peníze ještě někdy uvidí.

Šimko se již od loňského března před Krajským soudem v Ostravě zodpovídá z rozsáhlých podvodů. Statisícové částky vylákal z důvěřivců, kterým sliboval závratné zúročení vkladů. Aby uklidnil investory, na informačních setkáních jim ukazoval mince a drahokamy, údajně pocházející z pokladu. Takto měl získat až padesát milionů korun.

Šimko během své výpovědi prohlásil, že se necítí vinen. Naopak je prý sám obětí. Za vše prý může jeho společník, který ho údajně připravil o desítky milionů korun. A ty mu pak scházely k tomu, aby splnil své závazky vůči investorům. Šimko dokonce před časem vyhlásil hladovku kvůli údajně liknavému postupu policie, která případ jeho bývalého společníka nevyšetřuje s dostatečnou důkladností a rychlostí.