Máte potřebu svým známým a přátelům neprodleně sdělit, co zrovna děláte na pláži u moře nebo jinde na dovolené? Uvažujete o tom, že na facebook či jinou sociální síť prakticky on-line umístíte fotografii s popiskem typu „Tak zrovna tady teď ležím a koukám na moře"? Raději to nedělejte.

Nevědomky totiž dáváte dobrý tip zlodějům. A to i v případě, že v rodinném domku žijete s rodiči, kteří nikam neodjeli. Bytařům může stačit informace o tom, že v části domu nikdo není.

Kudy pachatelé vnikají do objektů

S těmito i dalšími dovolenkovými radami přicházejí odborníci a policisté, kteří zpravidla každým rokem od konce června do konce srpna zaznamenávají zvýšený počet vloupání do bytů a rodinných domů.

„Je to pochopitelně dáno tím, že řada občanů odjíždí na dovolenou a své byty či domy nechávají opuštěné. Toho dokážou zloději dokonale využít," uvedla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská s tím, že pachatelé si vhodné objekty většinou dopředu tipují.

„Signálem, že nikdo není doma, může být například přeplněná poštovní schránka nebo zatažené rolety a žaluzie," dodala mluvčí, podle které však existuje účinná a velmi jednoduchá obrana.

Domluvte se

„Požádejte své příbuzné a známé, aby schránku občas vybrali a otevřeli okna. Tím vzbudí zdání, že uvnitř stále někdo je. Další možností je obrátit se na sousedy. To ale mohou udělat pouze obyvatelé domu, ve kterém se udržují dobré sousedské vztahy," zdůraznila Štětínská.

Policisté také doporučují investici do kvalitních zámků a dalších zabezpečovacích zařízení. „Určitě se to vyplatí. Na trhu je velké množství cenově dostupných výrobků. Vybrat si může každý," řekla policejní mluvčí.

Zloději vnikají do bytů zejména po vypáčení zámku vstupních dveří. Dalším oblíbeným způsobem je rozbití oken či balkonových dveří, zejména u přízemních bytů. I zde ale existuje ochrana například v podobě speciálních zpevňovacích fólií na sklo. Místnosti lze vybavit i čidly, která při vloupání spustí poplašné zařízení. Některé systémy dokonce umějí vyslat varování na mobilní telefon nájemníka.

Facebookové děti

Zlodějům nevědomky nahrávají i samotní lidé, kteří o svých dovolenkových plánech vyprávějí v restauracích známým. „Někdy mluví tak hlasitě, že to slyší i hosté u dalších stolů. A nikdy nevíte, kdo tam zrovna sedí. Rodiče by měli také upozornit své děti, aby venku nehovořily o tom, kdy přesně odjíždějí na dovolenou. I to by mohlo být pro zloděje vodítkem," uvedla Štětínská. Varování se týká i facebooku, kde děti mohou bezelstně napsat, že musejí odjet s rodiči na dovolenou. Mezi jejich facebookovými přáteli se přitom pod identitou vrstevníka mohou ukrývat bytoví zloději.

Pokud se již stane, že člověk po návratu z dovolené najde vypáčené dveře, měl by ihned zavolat policii. „Když začne uklízet, zničí stopy, které pachatel na místě činu zanechal," zdůraznila Štětínská, která nájemníkům doporučila, aby si před odjezdem pořídili fotodokumentaci všech cenností. Výrazně se tak zvyšuje šance, že ochránci zákona kradené věci najdou v zastavárnách nebo u překupníků a vrátí je majitelům.

Jak si zabezpečit domácnost

*Nechlubte se svými majetkovými poměry.

*Nezveřejňujte předčasně svůj odjezd.

*Uschovejte cenné věci a doklady do bezpečnostní schránky nebo do domácího trezoru, nejlépe pevně zabudovaného ve zdi.

*Zkontrolujte pečlivě okna a dveře, zda jsou zavřené.

*Nezatahujte závěsy, rolety a žaluzie.

*Svěřte klíč od bytu spolehlivému sousedovi nebo příbuznému, který bude vaši domácnost navštěvovat.

*Požádejte někoho, aby vám kontroloval a vybíral poštovní schránku.

*Můžete-li, vytvořte zdání, že je v bytě někdo přítomen. Využijte například elektronické spínací zařízení, které podle nastavení rozsvítí světla, zapne rozhlasový přijímač, televizi apod.

*Pořiďte seznam a fotodokumentaci cenných věcí. Případně sepište výrobní čísla přístrojů. Tyto informace pomohou policii v pátrání a pojišťovnám při likvidaci pojistné události.

*Zabraňte tomu, aby kukátkem nebo poštovní schránkou bylo vidět do bytu.

*Uvádějte na zvonky, schránky a dveře své příjmení v množném čísle bez titulů.