Sedm roků by měl ve vězení strávit František Jindrák (31 let), který má na svědomí čtyři ozbrojená přepadení čerpacích stanic na Frýdecko-Místecku.

V úterý o tom rozhodl Krajský soud v Ostravě, který jej uznal vinným z trestného činu loupeže. Rozsudek není pravomocný.

Ke všem činům došlo 18. září loňského roku během několika desítek minut. První tři přepadení zvládl Jindrák během patnácti minut. Poté s penězi odjel za svou přítelkyní, které předal dlužné výživné na svou dceru. „Netušila, odkud peníze pocházejí," dodal Jindrák. Následně přepadl ještě jednu benzinku. Společnost mu dělal kamarád Petr Minařík (40 let), který jej vozil na místa činů. Minaříkovi soud vyměřil pět a půl roku vězení.

Na dně

Oba muži byli notně opilí. Prakticky celý den nad alkoholem přemýšleli, jak by vyřešili svou neutěšenou životní a zejména finanční situaci.

Jindrák poté, co mu zaměstnavatel neprodloužil pracovní smlouvu, skončil na úřadu práce. Nadělal obrovské dluhy a poprvé podle svých slov nezaplatil výživné na svou dceru.

„Žil jsem den ze dne. Měl jsem nějaké brigády a snažil jsem se vydělat peníze alespoň na bydlení a výživné," líčil svůj příběh Jindrák. Na dotaz předsedy senátu, proč nepožádal o pomoc rodinu, jen pokrčil rameny. „Nejsem ten, který by škrábal prstíkem a prosil. Byl jsem hrdý a na to jsem taky doplatil," dodal Jindrák. O moc lépe na tom nebyl ani Minařík.

Posilněni alkoholem se podle soudu rozhodli přepadnout čerpací stanice. S nápadem přišel Jindrák, který měl dvě pistole. Minařík si půjčil auto a vyrazili. Jindrák se zbraní v ruce loupil, Minařík čekal poblíž v nastartovaném autě. Celkem získali přes padesát tisíc korun.

Bezprostředně po posledním zločinu je zadržela policie. Minařík měl v té chvíli v sobě kolem dvě a půl promile alkoholu, silně opilý byl také Jindrák.

Dvě z obětí utrpěly šok, ze kterého se dodnes nevzpamatovaly. Z právního hlediska jde o těžkou újmu na zdraví, což znamená, že se oba obžalovaní dostali do trestní sazby od pěti do dvanácti let.

Lítost

Jindrák se ke všem loupežím přiznal a u soudu projevil lítost. „Je mi to opravdu velmi líto. Kdybych mohl vrátit čas, udělal bych to, ale už to nejde," řekl Jindrák.

Minařík podle svých slov zpočátku netušil, co Jindrák chystá. Teprve když se z první benzinky vrátil s penězi v rukou, bylo mu vše jasné. Přesto ho odvezl k dalším čerpacím stanicím. „Zazmatkoval jsem. Přemýšlel jsem, že ho příště vysadím a ujedu. Ale vždy mě přesvědčil," prohlásil Minařík.

Podle soudu ale musel vědět, že jedou loupit. „Domlouvali se, že musejí něco udělat. Viděl zbraně, které si Jindrák donesl. Čekal v nastartovaném autě, aby se mohli z místa činu co nejrychleji vzdálit," prohlásil předseda senátu Martin Kaňok. Senát nakonec Minaříkovi za pomoc k loupeži vyměřil pět a půl roku žaláře.

Jindrákovi kromě sedmiletého trestu soud uložil ústavní protialkoholní léčbu. Minařík, který sedl za volant se dvěma a půl promile, dostal navíc dvouletý zákaz řízení.

Oba obžalovaní si stejně jako státní zástupkyně ponechali lhůtu k vyjádření. Pokud se někdo odvolá, připadne poslední slovo Vrchnímu soudu v Olomouci.