Dne 1. září – přesně rok od události – ho Krajský soud v Ostravě poslal na devět let za mříže. U oběti přepadení se objevily stejné syndromy jako u válečných veteránů sloužících v Perském zálivu nebo v mírových misích.

Kolář se v baru zmocnil více než pětaosmdesáti tisíc korun. Během přepadení řízl do tváře servírku, která se mu postavila na odpor. Samotná řezná rána se během několika týdnů zahojila, podstatně horší však byly psychické následky. Dvaapadesátiletá žena utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu, kvůli které jí byl v červnu letošního roku přiznán plný invalidní důchod. Podle znalců se u ní projevily podobné symptomy jako u válečných veteránů nasazených v Perském zálivu nebo sloužících v mírových misích. Žena se léčí dodnes a následky si zřejmě ponese po celý život.

Část lupu muž ztratil při útěku

Osudného dne potkal Kolář dávného kamaráda. Řekl mu, že nutně potřebuje peníze. Poté se mu svěřil, že chce přepadnout obsluhu a přimět ji k vydání tržby. Známý se mu snažil plán vymluvit. Varoval ho, že jej policisté určitě chytí a půjde do vězení. Kolář však na jeho rady nedal.
Žena o hostově úmyslu neměla ani tušení. Během večera se s ní přátelsky bavil a nic nenasvědčovalo tomu, že ji hodlá přepadnout.

Útok byl náhlý a zákeřný. Na servírku zakřičel, aby mu dala všechny peníze. Když jeho příkazy odmítla splnit, začal jí před obličejem a hrudníkem máchat kuchyňským nožem. Přitom ji řízl do tváře. Poté vzal z trezoru za barem pětaosmdesát tisíc korun, dalších 565 korun vytáhl z číšnického fleku. Když z baru utíkal, část kořisti – přibližně pětadvacet tisíc korun – vytratil.

Pachatele usvědčilo množství stop

Následně si objednal taxi a dojel do obchodního centra. Zde pro sebe a sestru koupil nejrůznější věci – mimo jiné mobilní telefon a boty. Aby ztížil své odhalení, nechal se nedlouho po činu ostříhat. Policisté ho přesto záhy dopadli. Muž se k činu přiznal. Navíc ho svou výpovědí usvědčila servírka, muž také po sobě v baru zanechal řadu stop.

Oběť, která utrpěla posttraumatickou stresovou poruchu, je dodnes v ambulantní péči lékařů. Vzpomínky na hrůzné okamžiky se jí stále vracejí. Znalci tvrdí, že se již nikdy nedokáže zapojit do pracovního procesu, loupež také výrazně ovlivnila i její běžný život. O závažnosti jejího stavu svědčí i skutečnost, že získala plný invalidní důchod. Odborníci ve svých posudcích uvedli, že u ní zjistili podobné psychické potíže, jaké se objevily u válečných veteránů majících za sebou stresující chvíle.

Kolář, který má již za sebou jedenáct odsouzení, by si měl trest odpykat ve věznici se zvýšenou ostrahou.

Přečtěte si také:

Rváče, kteří nedostali topinky, poslal soud pracovat

Soud potrestal političku za rasismus a útok na policistu

Za sexuálně motivované útoky dostal jen podmínku