Institut vykázání začal platit od 1. ledna loňského roku. Do konce prosince jej policisté v celé České republice použili v 862 případech. Pro agresora to znamenalo, že deset dnů se nesmí vrátit domů. Nejpilnější byli policisté z Moravskoslezského kraje, kteří poslali „za dveře“ 213 násilníků. S velkým odstupem následují Jihomoravský a Ústecký kraj (82 a 81).

close zoom_in

Důvodů, proč tyto regiony zaujaly první tři místa, je několik. Jedním z nich je neutěšená sociální situace zejména v Moravskoslezském a Ústeckém kraji, které se potýkají s velkou nezaměstnaností. Jak ale zdůraznila Petra Vitoušová z Bílého kruhu bezpečí, sociální problémy nejsou tím hlavním. „Jihomoravský kraj takové potíže nemá, a je přesto na druhém místě,“ řekla Vitoušová s tím, že významnou roli sehrála připravenost policie.

V Ostravě již před několika lety vznikl pilotní projekt zabývající se domácím násilím. Zapojili se do něj policie, lékaři i různé organizace zabývající se touto problematikou. „O rok později z těchto zkušeností čerpali odborníci v Ústeckém kraji, poté i v Jihomoravském kraji. A tak zatímco v mnoha regionech se teprve vloni policisté učili poznávat, co je a co není domácí násilí, ve zmíněných krajích již měli obrovský náskok,“ řekla Vitoušová.

Většina zločinů se odehrála mezi manžely a druhy nebo rodiči a jejich dospělými dětmi. Z domů museli odejít zejména muži, v rukou policie však skončilo i osm žen, které týraly své partnery či rodiče. Policie evidovala i případy, kdy někteří pachatelé byli během roku vykázání několikrát.

 

Počet vykázání z bytů a domů v ČR v roce 2007

Moravskoslezský 213

Jihomoravský 82

Ústecký 81

Středočeský 79

Pardubický 61

Hlavní město Praha 59

Jihočeský 50

Zlínský 49

Olomoucký 44

Královéhradecký 34

Vysočina 32

Karlovarský 32

Liberecký 30

Plzeňský 16

Celkem 862