Náhradní ubytování si musí na Vánoce najít čtyřiačtyřicetiletý muž, který surově napadl svou bývalou o dva roky mladší manželku, s níž žije ve společné domácnosti. „Jednalo se o opakované útoky,“ řekl mluvčí severomoravské policie Milan Klézl s tím, že podle zákona byly splněny všechny podmínky pro uplatnění institutu vykázání. Hrubián se bude moci vrátit nejdříve za deset dnů.

Agresivní ženy

Aktéry dalších dvou násilností byly matky a dcery. Hrůzné chvíle prožila sedmdesátiletá důchodkyně z Ostravy-Hrabůvky, která musela snášet příkoří ze strany své šestatřicetileté dcery. Kromě nadávek a výhrůžek přišly ke slovu také údery pěstmi do hlavy.

Podobný scénář měl i další zločin, který se odehrál v Ostravě-Dubině. „Dcera napadla matku verbálně a poté rozbila skleněnou výplň dveří,“ řekl Klézl s tím, že ne vždy lze v podobných situacích použít institut vykázání.

Frýdek-Místek třetí v kraji

„Při šetření je nutné zvažovat, zda jsou splněny všechny čtyři základní znaky domácího násilí. Tedy opakovanost, postupný nárůst intenzity, neveřejnost a jasné vymezení rolí mezi pachatelem a obětí. Nelze například provést vykázání při jednorázovém útoku, nebo tehdy, kdy není jasné rozdělení rolí mezi násilnickou a ohroženou osobou,“ vysvětlil Klézl s tím, že od začátku roku do konce listopadu bylo v bývalém Severomoravském kraji vykázáno 235 agresorů, což je téměř třetina všech vykázaných násilníků v České republice, kterých bylo celkem 728. Nejvíce jich evidují policisté na Karvinsku (81), Ostravsku (44) a Frýdecko-Místecku (30).

Důvodů, proč je v našem kraji tolik vykázaných násilníků, je podle Klézla hned několik. Svou roli hraje mimo jiné sociální situace. Důležitá je také skutečnost, že policisté v Moravskoslezském kraji mají s touto problematikou větší zkušenosti než jejich kolegové z dalších částí republiky.

V Ostravě už před několika lety vznikl pilotní projekt věnovaný domácímu násilí. Existuje také síť institucí a organizací, které dokáží obětem rychle a účinně pomoci. Policisté již zaznamenali i několik případů, kdy se vykázaní lidé snažili vrátit domů před uplynutím desetidenní lhůty.

„Neuposlechnutí uloženého rozhodnutí se vykázaný dopouští přestupku proti veřejnému pořádku případně i trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí,“ doplnil Klézl.

close zoom_in

Využití institutu vykázání v bývalém Severomoravském kraji

(leden – listopad 2007)

Region - Počet:

Nový Jičín - 10

Opava - 7

Ostrava - 44

Bruntál - 25

Frýdek-Místek - 30

Karviná - 81

Jeseník - 7

Olomouc - 15

Prostějov - 2

Přerov - 12

Šumperk - 2

Podmínky, které je nutné splnit při uplatnění institutu vykázání:

1. opakovanost - jde o jednání, které má svůj vývoj a dochází opakovaně k jeho projevům, často i po velice dlouhou dobu. Domácím násilím není ojedinělý a jednorázový incident, byť se závažnými následky.

2. postupný nárůst intenzity - domácí násilí většinou začíná psychickým násilím a zpravidla se přidává násilí fyzické; útoky jsou zpočátku vedeny proti lidské důstojnosti, posléze proti zdraví, a mohou vyústit v útoky proti životu

3. jasné role - k násilí dochází mezi blízkými osobami, kde lze diferencovat roli násilnické a ohrožené osoby, jejich vzájemné postavení je nerovné a role se v průběhu incidentů nemění

4. páchání násilí v soukromí - k násilí dochází zpravidla beze svědků, nejčastěji v soukromí společného obydlí, ale i na jiných místech, například v chatě, v hotelu a podobně. Jednotlivé útoky zapadající do schématu domácího násilí se však mohou vyskytnout i na veřejnosti.

Některé z případů domácího násilí, kdy ostravští policisté násilníka vykázali z bytu

Jedním z vykázaných je čtyřicetiletý muž z Ostravy, který několik měsíců týral svou o tři roky mladší ženu a její děti. Nadával jim a vyhrožoval zabitím. Násilí vyvrcholilo ve chvíli, kdy manželku napadl v koupelně. „Uchopil ji za vlasy a hlavu jí strkal do vany. Přitom jí vyhrožoval zabitím. Na místě zakročovali policisté, kteří použili institutu vykázání z bytu,“ řekl mluvčí severomoravské policie Milan Klézl.

Domácnost musel opustit i další ostravský agresor. Třicetiletý muž z Ostravy-Kunčiček zaútočil na svou o čtyři roky starší ženu, která jej napomenula kvůli hlasité hudbě. V krvi měl téměř tři promile alkoholu. Policisté ho převezli na záchytku k vystřízlivění. Při vyšetřování vyšlo najevo, že k podobným incidentům dochází od roku 1996. „Manželku opakovaně týral. V podnapilém stavu jí nadával, fackoval ji, škrtil, házel s ní na postel, nebo o zeď a vyhrožoval ublížením či zabitím. Dělo se tak i za přítomnosti dětí. V jednom případě dokonce ženu bodl nožem do tváře. Manželka však ošetření nevyhledala,“ dodal Klézl.

Průvodní znaky domácí násilí

* chorobná žárlivost

* výhrůžky, opakovaný a detailní popis toho, co agresor své oběti udělá

* ničení věcí, týrání, zabíjení zvířat

* výhrůžka zabitím dětí