Stalo se tak v dubnu 2015 před klubem ve Frýdku-Místku. Dívka o drogu sama požádala. Přestože byla upozorněna, aby si vzala jen půlku prášku, užila až dvě tablety. Smrti unikla jen díky odborné a vysoce specializované pomoci.

NOVÝ PROCES

Ostravský soud oběma mladíkům předloni v červnu vyměřil po pěti letech žaláře. Trest později potvrdil i odvolací Vrchní soud v Olomouci. Oba aktéři nastoupili do vězení, z něhož se po několika měsících dostali na základě rozhodnutí Nejvyššího soudu. Ten v rámci dovolání původní rozsudky zrušil a nařídil krajskému soudu, aby znovu vše vyhodnotil. Zjednodušeně řečeno, podle Nejvyššího soudu si dívka za problémy mohla vlastně sama.

MÍRNĚJŠÍ TRESTY

Ve čtvrtek Krajský soud v Ostravě vynesl nový verdikt, v němž názor Nejvyššího soudu akceptoval jen částečně. Prvnímu z obžalovaných, který drogu sehnal, ale dívce osobně nepředal, zmírnil právní kvalifikaci a uložil mu dvouletý podmíněný trest. U druhého však původní kvalifikaci – drogový delikt s těžkou újmou na zdraví – nezměnil. Pouze výrazně snížil trest pod spodní hranici, a to na tři roky s podmíněným odkladem na pět let. Dotyčnému hrozilo osm až dvanáct let. Roli v podstatně nižším trestu sehrála doba, která od činu uplynula, dosavadní mladíkova bezúhonnost, dokončení studia, nastoupení do práce a také zkušenost s několikaměsíčním pobytem za mřížemi. Obžalovaný se navíc přiznal, že dívce drogu prodal. „Udělal jsem to z frajeřiny. Líbila se mi, chtěl jsem se před ní vytáhnout. Proto jsem sehnal extázi,“ prohlásil. Nový verdikt ostravského krajského soud není pravomocný. Státní zástupkyně i oba obžalovaní si nechali lhůtu na vyjádření.

ODCHYLKA

Jak zdůraznil předseda senátu Krajského soudu v Ostravě Martin Kaňok, Nejvyšší soud se dle názoru ostravského senátu odchýlil od dřívější konstantní judikatury v drogové problematice. Až dosud podle ní platilo, že člověk, který někomu předá nebo prodá drogu, musí počítat tím, že může dotyčnému způsobit vážné zdravotní následky.

Soudci vadil i příměr Nejvyššího soudu. Ten konstatoval, že lékárník předepisující léky také není zodpovědný za to, že si někdo místo jednoho prášku vezme celé plato. A dívka byla při prodeji dostatečně upozorněna, aby užila jen půlku extáze.

„To srovnání neakceptujeme,“ prohlásil Kaňok, který by podle svých slov přivítal, kdyby celý případ skončil u velkého senátu kolegia Nejvyššího soudu. „Velký senát kolegia rozhoduje tehdy, postoupil-li mu věc některý ze senátů Nejvyššího soudu proto, že při svém rozhodování dospěl k právnímu názoru, který je odlišný od právního názoru již vyjádřeného v rozhodnutí Nejvyššího soudu,“ uvádí se na stránkách Nejvyššího soudu.