Incident se stal loni 4. listopadu. Lázok se projížděl na kole po cyklostezce a mezi ulicemi Malý Koloredov a Pionýrů zastavil u trojice mladíků. Lázok se jich zeptal, jestli mají cigaretu, případně „trávu“, a začal je šacovat.

Nevídaná drzost

Jednomu z chlapců pak stáhl z ruky kapesní hodinky, nasedl na kolo a odjel pryč. „Dá se říct, že jednal s nevídanou drzostí. Situace byla velmi překvapivá, trvalo to strašně krátkou dobu. Zdůrazňuji, že poškozený uvedl, že se o hodinky přetahovali. Ta drzost je opravdu absolutně nepochopitelná,“ řekl státní zástupce.

Podle něj je zřejmé, že mladíci měli důvod k obavám, takže na troufalého lupiče prakticky nereagovali.

Advokát: Byla to jen krádež

Třiadvacetiletý Lázok se možná odvolá ke krajskému soudu. Připustil, že hodinek za 900 korun se zmocnil, jeho advokát však tvrdí, že nepoužil žádné násilí a poškozenému nijak nevyhrožoval. Chtěl proto, aby byl stíhaný muž odsouzen „jen“ za krádež.

Senát byl ale jiného názoru. Lázoka usvědčuje zejména poškozený mladík, který trvá na tom, že muži nechtěl hodinky jen tak dát. „Zvažovali jsme i vyšší trest, ale nebyla to nějaká brutální loupež,“ řekl předseda senátu. „Je nutno vás zarazit v dalším jednání,“ poznamenal směrem k odsouzenému.

Bez lumpáren vydržel deset měsíců

V rejstříku trestů má Lázok zatím čtyři záznamy, mimo jiné za krádež i loupež. Z vězení byl propuštěn teprve v lednu 2008. Soudce poznamenal, že vzhledem k tomu, že má zkušenosti s výkonem trestu, je jeho jednání nepochopitelné.

„Nejsem žádný svatoušek, ale nijak jsem mu neublížil. Neměl jsem to zapotřebí, můj dřívější trest 24 měsíců mě poučil,“ prohlásil Lázok. Jeho verze události však podle soudce postrádá logiku.

Žalobce s rozsudkem souhlasil. Upozornil, že recidivistovi šlo v případu o hodně. „Je si zcela nepochybně vědom, jaký je rozdíl mezi trestnými činy krádeže a loupeže,“ řekl a dodal, že předchozí tresty neměly na Lázoka žádný výchovný efekt.